avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate mihay_ilie

Activitate mihay_ilie

Răspuns la discuția Alcoolemie 0,51
deoarece ti s-a recoltat doar o proba de sange, nu mai poti face recalcularea alcoolemiei din sange. Daca nu mai ai savarsit alte fapte penale in trecut, vei primi o pedeapsa cu suspendare
Răspuns la discuția Buna ziua - abuz politie
sa contestati procesul-verbal intocmit de agentul constatator, solicitand instantei anularea acestuia, deoarece ati fost neindreptatit.in contestatie enumerati probele dvs(martori, etc).aveti 15 zile sa depuneti contestatie la judecatoria pe raza careia ati fost amendat, din momentul in care ati luat la cunostinta despre procesul-verbal
Răspuns la discuția Suspendare permis de conducere
pai prin depasirea unui autoturism, automat patrunzi pe sensul opus de mers, sansa de a castiga aceasta contestatie, consta il probele pe care le aveti in favoarea dumneavoastra(martori, expertize, etc)
si la RCA este acelasi lucru?
Buna ziua! In calitate de conducator auto trebuie sa am la mine documentele prevazute de lege, dar nu am vazut in textul de lege sa specifice clar daca documentele trebuie sa fie in original sau se pot prezenta si copii ale acestora. La polita RCA, daca prezint copie dupa aceasta, sunt pasibil de sanctiune contraventionala?Va multumesc!
Răspuns la discuția Problema OMNIASIG accept plata
am vorbit azi la telefon cu o persoana de la Omniasig Ploiesti si mi-au zis ca o sa primesc o instiintare acasa...am intrebat de ce si mi-a zis ca este ceve in neregula...mi-a lasat de inteles ca ei cred ca nu asa s-a petrecut accidentul...in cazul in care refuza sa dea acceptul de plata ce pot sa fac?va multumesc din suflet pentru sfaturi
Răspuns la discuția Problema OMNIASIG accept plata
pai eu accept eliberarea acceptului de plata...dar problema este la Omniasig...ca ei nu vor sa accepte, dar nu stiu care este motivul...pt ca am sunat la ei si am intrebat daca sunt probleme si au zis ca nu...
buna ziua!
in data de 28.09.2011 am fost implicat intr-un evenimet rutier prin Slobozia, unde in timp ce asteptam in coloana, fiind foarte aglomerat drumul, in spatele meu mai opreste un Logan, iar in spatele Loganului vine tare un Golf 3 care intra in acesta, aruncand Loganul in spatele masinii mele.Mentionez ca eu sunt din apropierea Ploiestiului.Am mers la politie unde s-a intocmit un procev-verbal in acest sens, omul a recunoscut ca a fost vinovat si ca nu a fost atent si mi-a dat asigurarea.Am mers la asigurator pt a se intocmi dosarul de dauna, iar pe data de 24.10.2011, am fost sunat de catre service-ul care se ocupa de reparatia masinii sa o duc la ei ca au sosit piesele necesare reparatiei.Vineri,respectiv pe 28.10.2011, am sunat la service sa vad care este stadiul reparatiei, acestia spunandu-mi ca masina este gata, dar asteapta acceptul de plata de la Bucuresti de la Omniasig.Au spus ca dureaza maxim 2 zile....am asteptat dupa care am sunat iar la service si au spus ca nu au dat acceptul de plata cei de la Omniasig si ca nu mai depinde de service acum.Am sunat si la Omniasig si ma tot amana de pe o zi pe alta spunand ca nu s-a intamplat nimic si ca sa revin a 2 a zi.si tot asa de aproape 3 saptamani...Cei de la service nu vor sa mi dea masina pana nu se face plata.Ce am de facut in cazul asta, fiindu-mi mai mult decat necesara masina sa merg la serviciu?Va multumesc!Stima!