avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate vmire

Activitate vmire

Discuție Daune morale
Sunt parat intr-un proces de Tagada paternitatii, fosta sotie dupa separarea in fapt a avut o relatie din care in momentul conceptiei a rezultat un copil, deoarece copilul a fost conceput cand inca eram casatoriti eu sunt trecut in certificatul de casatorie. Am formulat intampinarea. Eu momentan sunt intr-o relatie de logodna, acest proces duce la lezarea relatiei noastre tot odata aduce leziuni imaginii mele in societate si imi degradeaza sanatatea fizica si mentala. As dori sa cer plata unor daune morale. Care ar fi suma care o pot cere in situatia de fata? Si cum trebuie procedat? Formulez o cerere inainte de a se prescrie primul termen de judecata?credeti ca este prea complicata actiunea avand in vedere ca nu am apelat la un avocat sa ma reprezinte?
Am facut o intampinare la un proces de tagada a paternitatii. Ma poate cineva verifica daca este corect formulata? Multumesc
Răspuns la discuția Paternitate
Daca in urma testului adn se dovedeste ca nu sunt tatal, costurile (avocat, imputernicire, deplasari) imi vor fi restituite de catre ex sotie la finalul procesului?
Discuție Paternitate
Buna, in luna decembrie a anului trecut s a pronuntat sentinta in procesul de divort inceput cu un an in urma. De la inceperea procesuluu eu nu am mai avut nici o legatura cu ea de nici un fel. Ea intre timp ramase insarcinata cu alt barbat, copilul fiind conceput inainte de pronuntarea divortului copilul se presupune ca este al meu.Acum fosta sotie a intentat un proces de tagada paternitate. In acest caz am nevoie de un avocat? Precizez ca eu sunt plecat din tara si nu ma pot prezenta la Proces. Pot sa fac o imputernicire mamei mele si sa ma reprezinte sa povesteasca ea cele intamplate si eu sa ma prezint doar in cazul in care se cere si testul adn? In cazul in care e neaparat un avocat acesti bani ii voi recupera la finalul procesului? O sa ma despagubeasca fosta pe baza facturilor?ce parere aveti este un procesc lung si greu avand in vedere ca si eu si ea vrem sa se termine repede?
Răspuns la discuția Deces - neplata credit
girantul a fost anuntat direct prin executor..nici nu avea habar ca beneficiaruli si celalalt girant au murit si trebuie sa plateasca rata,s-a si triplat valoarea credutului cand a fost anuntat,Normal nu era dupa deces sa fie instiintat nu dupa un an de zile dupa ce s-au adunat dobanzii?
Daca a murit beneficiarul unui credit care a avut 2 giranti,a murit si unul din giranti si unul este in viata.Restul de plata este recuperat prin asigurarea de viata sau este platit de girantul ramas?
buna ziua...
m-ar interesa ce reprezinta talonul de plata?șa factura de salubritate am la unele facturi talon de plata pe care scrie ca am primit de la (numele) suma 22,31 reprezentand cv facturii 12...plus ca atasat de factura am chitanta ..pe care scrie la fel am primit de la (numele) suma 22,31 reprezentand cv facturii 12..mentionez ca pe talonul de plata este trecuta alta data nu coincide cu data trecuta de pe chitanta...talonul de plata inlocuieste bonul?factura este platita de 2 ori?
Am cerut eliberarea fisei fiscale pe 2012 la fostul angajator si contabila spune ca pentru anul 2012 nu s-au mai eliberat fise fiscale.Este adevarat ca s-au scos? Cu ce s-au inlocuit?
dupa cat timp de la angajare beneficiez de concediu de odihna?angajatorul mi-a spus ca nu pot decat dupa 6 luni lucrate,
urmeaza sa se casatoreasca sora mea.mi se acorda zile libere de catre angajator pentru evenimente de familie?sau doar parintilor?