avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate OWARDO

Activitate OWARDO

Care este legea care reglementeaza si in ce fel, introducerea caldurii termice in pardoseala ?
-Nu mi se pare firesc sa fie facuta empiric -manual si neautorizat de catre propietarul apartmentului si nu de catre o firma abilitate si autorizate in acest sens .
Deseuri vegetale si biodegradabile crengi

Doresc sa achizitionez un tocator de crengi,
UNDE gasesc in legislatia de MEDIU ( ..ca am cautat si nu am gasit..nici in 265 nici in 195 ), ce fac sau ce se face cu compostul rezultat in urma tocarii crengilor !....
Răspuns la discuția AJUTOR 700 Lei pt pensionari :
Daca o persoana a "iesit" la pensie in aprilie si are un veit net de 1500 de RON, beneificiaza sau nu de acel ajutor de 700 de Ron si CIND,incepind cu ce luna ii intra pe card-ul de pensie ????
Ce- lege, Ordonanta prevede acest ajutor social ????....
AJUTOR 700 Lei pt pensionari :
Răspuns la discuția Evaluari de RISC !
Multumesc pt ghidare !
Nu stiu sa fac deocamdata dar as avea nevoie de niste evaluari de risc pt niste meserii, si mai ales pt mun.nec.
Unde as putea gasi, sau Cine m-ar putea ajuta si pe mine.
-Va multumesc anticipat !
Unde ( daca este prevazut ), se mentioneaza ca incepind cu noua stare de alerta , se prevede ca angajatorul trebuie sa-si achizitioneze un termometru si sa masoare temperatura la angajati inainte de inceperea activitatii .
Răspuns la discuția Cod rutier
Multumesc.
Am facut contestatie, dar am pierdut !!!...(Traim in RO, si judecatoarea era nevasta de politist, , asa ca ghinion EU .....)
Discuție Cod rutier
In urma unui incident minor in care nici macar nu am fost EU vinovat, am fost totusi sancti0nat abuziv cu retinerea permisului pt 60 de zile .Ulterior mi s-a spus, ca, DA, pot redobindi permisul, mai repede de aceasta perioada, in urma unui test dat 13 din 15,, DAR, daca nu iau testul voi fi sanctionat cu inca 30 de zile de retinere a permisului, pe linga cele 60, ceea ce mi se pare ABERANT , efectiv !

MENTIONEZ , de asemenea faptul ca conduc de peste 30 de ani, am mai multe grade (B,C,D, etc ) obtinute in timp, cam peste 1 milion de km, de-a lungul timpului fara NICI un INCIDENT, in afara unor amenzi de radar sporadice ,( cam una la 2-3 ani ),, de asemenea NU AM MAI AVUT NICIODATA permisul retinut, in tot acest timp, de 30 de ani , si mi se pare aberant ce am descris mai sus., sanctionarea cu inca 30 de zile in plus , si nu inteleg , mi se pare absolut aberant .
UNDE ???........ I[/b
]N LEGE SE GASESTE o asemenea prevedere si in ce conditii se aplica,daca ea exista !
Oricum, am condus mult, in toata Europa, si nu am auzit asa ceva in veci !...
Asteptind cu interes,multumesc anticipat pt raspuns si suport in acest sens .
MULTUMESC