avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate NeluBalas

Activitate NeluBalas

Buna seara.Nu am luat credite de la Banci sau IFN-uri,persoane fizice fie ei camatari ,rude sau prieteni.Am primit insa SMS-uri de la banca 2 ani la rand si mi se comunicau valorile ratelor la 2 credite succesive.Contactata , Banca -mi comunica faptul ca nu sunt client al bancii,dar refuza sa-mi precizeze ca nu am fost si nu sunt TERT POPRIT si ca numele si CNP-ul meu nu sunt atasate unor pachete de credite neperformante externalizate catre recuperatorii de creante ?In corespondenta cu banca,sunt numit constant CONSUMATOR,deci e ceva...Banca a refuzat medierea si nu-mi spune de cand nu mai sunt client al lor :dinainte sau dupa externalizarea pachetului de credite neperformante.Pt. ca eu nu am fost niciodata clientul lor ,nu am girat pe nimeni ,dar sunt urmarit de o firma de recuperatori creante .Cu stima , Balas Ion
Buna dimineata si multumesc pt implicare.In 2017am depus o petitie la politie pt"fals in inscrisuri sub semnatura privata"(2 credite Bancpost).Banca ,la cererea mea mi-a comunicat ca nu figurez ca si client si nu apar ca beneficiar de crdite.Raspunsul bancii il trimit politiei,impreune cu numele a 2 persoane pe care le consider implicate si le solicit sa cerceteze persoanele. In 2018 politia ma informeaza IN SCRIS ca "autororii sunt cunoscuti", ,dar,claseaza cazul atasand la raspuns CORESPONDENTA MEA CU BANCA"Parchetul claseaza si el si ma informeaza.!Nimic despre cei 2 !Am contestat ordonanta ,CAZUL AJUNGE IN INSTANTA,SUNT CITAT pt 31.05.2018,cand ,instanta decide sa intoarca speta la parchet intrucat , atentie,NU EXISTA PLANGERE ,adresata Prim procuror !!!!!!,ca sa fie rezolvata cf 339,al.1 NCpp.Greseala mea consta in faptul ca am adresat o singura plangere la Primprocuror,care o repartizeaza procurorului de caz, situatie in care , dupa 20 de zile ,trebuia sa mai fac o plangere de data asta catre Prim procuror ca organ ierarhic superior procurorului de caz.Doar asa puteam avea castig de cauza !Acum instanta a decis intoarcerea spetei la Parchet,ca Prim procurorul sa o rezolve cf. 339,al.1
Buna seara si multumesc pt implicare.Contestatia si o completare la ea , le-am trimis prim procurorului parchetului.Prim procurorul are obligatia sa raspunda sau nu ?La nicio plangere nu am primit raspuns de la prim-procuror .Intoarcerea cazului la prim-procuror pt a fi solutionata cf 339,al.1 , ce inseamna ?Se intoarce la procuror sau la politie ?Cu stima,Balas Ion
Buna ziua si multumesc pt implicare.In 26.04.2018 am primit Ordonanta de clasare pe care am contestat-o pe 08.05.2018. fara sa primesc raspuns.Am primit acasa citatie de la Jud.Sect. cu termen 31.05.2018 ,termen la care mi s-a spus ca se trimite cauza inapoi la PdplJud.Sect. spre rezolvare de catre Prim Procuror ,cf 339,al.1 C.p.p.De atunci astept motivarea hotararii pronuntata de judecator.Aflu ca nu mai e nimic de facut,desi cazul este de o gravitate extrema si nu pot accepta asta.Precizez ca am 71 ani si clasarea este decisa de Politie fara ca sa cerceteze.E vb. de 2 credite Bancare de care nu stiu nimic,externalizate si ajunse la recuperatori care ma urmaresc de 3 ani jumate.Ca sa ma execute,Politia m-a bagat in camera de IDENTIFICARE (perete sticla)sa ma vada recuperatorii.De atunci trag ponoase si am pregatire juridica zero.Nimic din ce am cerut politiei nu au facut.Dosarul initial din 2015 a fost spart in 4 ca sa ma incurce si sa pierd.Daca timpul va permite ascultati-ma .
Revenind ,cred ca am omis a 2-a plangere si nu stiu ce urmeaza dupa redactarea hotararii.Mai este vreo sansa?Cu stima,Balas Ion
Buna ziua.Am depus pe 08.05.2018,in termen legal o plangere impotriva ordonantei de clasare intr-un dosar penal pt "fals in inscrisuri sub semnatura privata".Din o8.o5.2018 nu am primit niciun raspuns ,nicio decizie ce priveste plange rea mea.impotriva ordonantei.Parchetul trebuia sa-mi raspunda la plangere pt a putea ataca raspunsul cu o a 2-a plangere ?Ce se intampla daca speta s-a si judecat?Stima,Balas Ion
De peste 1 an nu mai locuiesc ila adresa din buletin,Ad-tia stie , nu apare nicio persoana la rubrica persoane prezente si totusi platesc la fel ca toti , mai putin apa si caldura.Ce spune legea ?
Multumesc
Buna ziua.Am formulat contestatie in termen,am depus inclusiv o completare la contestatie adresate , ambele , Prim Procurorului.la care Parchetul nu mi-a raspuns.dar a trimis dosarul instantei ,care a retrimis-o Parchrtului spre competenta solutionare cf. art.339 al.1 C.p.p.Inseamna ca s-a sistat actiunea definitiv?Actiunea era pt fals in inscrisuri.Multumesc
Buna ziua si multumesc pt raspuns.Pe 15 mai cand am primit citatia,am mers la Judecatorie si am studiat dosarul depus de Parchet,cu gandul la cele DOAR 15 zile pana la judecare si am depus cerere de amanarea judecarii ,solicitand un termen rezonabil 60-90 zile.Practic nu am timp sa fac note scrise si sa le depun la dosar in ziua de 31 mai.Trebuia sa mai fac o contestatie daca la prima nu mi s-a raspuns in 20 de zile?Este posibil ca instanta sa-mi refuze amanareal si sa se judece la termenul 31 mai ?Cu stima,Nelu Balas
Buna ziua.Am contestat Ordonanta procuroruluipe 340 NCPP,Parchetul a trimis cauza la Judecatorie, care ma citeaza pe 15 mai 2018 cu termen de judecata pe 31.mai 2018!In 15 zile trebuie sa pregatesc dosarul care are cca 200 de file ce trebuiesc luate la mana.In precedentul proces in care am fost parte,intre citare si termenul de judecata am avut 90 de zile !Am depus petitie de amanare a judecatii.Ce sanse sunt.Multumesc
Buna ziua.Este posibil :
"Daca niste persoane fizice daclara in fata unei autoritati ca au fost de fata cand cineva si-a exprimat acordul de vointa avocat-client,acea persoana poate fi executata silit fara a mai ajunge in instanta."
Nu se cer niste inscrisuri ,semnaturi,nimic ?
Pur si simplu pe vorbele unora care pot fi dusmani sau interesati de avantaje materiale ?