avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate adriano2001

Activitate adriano2001

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti sub ce forma pot refuza vaccinul ("obligatoriu") antipoliomielitic care vor sa-l faca copilului la scoala.

Va multumesc
Discuție bani la banca
buna ziua
Impreuna cu sotia am strans o suma modica de bani pentru viitorul fiului nostru in varsta de 9ani. Am vrea sa o punem la banca pe numele unuia dintre noi si cu drept de retragere a titularului si a fiului cand va implinii varsta de 18 ani
Respctos va rog sa imi spuneti daca se poate.

va multumesc
Discuție investire
Buna ziua

Va rog sa imi spuneti si mie ce inseamna daca investesti o hotarare judecatoreasca cu formula executorie.

Va multumesc
Discuție intampinare
Buna ziua

va rog sa imi spuneti si mie cum pot depune o intampinare si cum pot afala si legaliza o decizie in cadrul unei Curti de Apel,in conditiile in care nu au judecator de serviciu si nu ai cui depune o cerere in acest sens.singurele care au puterea de decizie sunt cele de la arhiva.

va multumesc
Discuție recurs
Buna ziua
Sunt parte intr-un proces pe care l-am castigat (fond si apel)
Partea adversa a facut recurs.Am primit citatie insa nu si motivele pe care le-a invocat.
Este normal sa primesc doar citatia fara motivele de recurs sau poate s-a omis?
Discuție hotarare recurs
Buna seara
Stimati domni va rog sa imi spuneti si mie :
-cum pot intra in posesia unei hotarari judecatoresti pronuntata in recurs ,avand in vedere ca nu se mai trimit partilor(si nu am timp sa merg la proces),iar dosarul va merge catre de fond?
-care sunt taxele si prcedura de intrare in posesia acesteia?

Va multumesc
Buna ziua
Ma aflu in posesia unei sentinte judecatoresti din data de 29.12.2011,rezultata din sedinta publica de apel.Pana in prezent (desii au trecut cele 15 zile ...cred,deoarece nu stiu daca cele 15 zile sunt cele calendaristice) nu am primit nimic din partea partii adverse ,cum ca si-ar fi exercitat dreptul la recurs.
In acest sens va rog sa imi spuneti care este valoarea taxei de timbru pentru ca sa pot legaliza aceasta sentinta cu formula defintiva si irevocabila.

Va multumesc