avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters240593

Activitate ContSters240593

Buna ziua,

In situatia in care in actul de proprietate a unui imobil sunt trecuti 3 proprietari este suficient ca in momentul depunerii dosarului de eliberare a cartii de identitate sa vina o singura persoana din cele 3 ?

Dacă solicitantul nu este titularul spaţiului de locuit este necesară prezenţa găzduitorului care va prezenta actul de proprietate

E suficient sa vina doar o persoana din cele 3 trecute in act ?

Mentionez ca solicitanul nu este proprietarului imobilului in care urmeaza sa fie luat in spatiu.

Multumesc.
Buna ziua,

Nu am foarte multe cunostinte in acest domeniu, de asta as dori sa va rog frumos sa imi spuneti care ar putea fi avantajele, dar si dezavantajele unui contract de lease-back.

Multumesc.
Răspuns la discuția Distrugere sau .. ce ?
Va multumesc mult ! :)
Răspuns la discuția Distrugere sau .. ce ?
Eu locuiesc singura aici si nu i-as da drumul la usa. Va intrebam daca nu ii dau drumul la usa.. ce poate face ?

As putea fi trasa la raspundere cu o amenda, poate, pe legea 61/1991 art. 2, al. 17... dar.. nu stiu.
Răspuns la discuția Distrugere sau .. ce ?
Pisica e bine, a fost operata imediat dupa incident. Nu are nicio fractura, astazi i-am scos doar firele de la operatie.

Dumnealui parea foarte sigur pe cele reiterate mai sus, chiar el spunand ca "am vazut pisica cum a intrat in scara blocului si a urcat la etajul 1" (eu locuiesc la 5). Mi se pare putin ciudat pentru ca de-ar fi fost asa, ar fi cautat atunci vinovatul si nu dupa 2 saptamani.

El nu imi stie numele, eu locuind in chirie, insa i-am spus eu (intimidata fiind, numarul apartamentului).

Ma intreb ce ar putea spune la politie ? Distrugere pe 217 Cod Penal ? Nu cred, e o pisica.. pericol social zero. Proces civil ? Nu stiu daca renteaza.

Intrebarea pe care o am.. el urmeaza acum (dupa cum mi-a zis) sa vina la usa mea sa discutam cred. Ce sa fac ? Sa ii deschid usa ? Daca merge la politie... ce rezolva ?
Pe data de 5 aprilie, pisica mea a cazut de la etajul 5 si a spart luneta unei masini, parcata in fata blocului. In seara zilei cu pricina, suna la usa mea niste vecini care ma intreaba daca am pisica si mi-o arata intr-un colt, in scara blocului.

Astazi, 20 aprilie, am mers cu pisica la medic (cabinet la scara blocului) unde ma opreste un domn care spune ca pisica pe care o aveam in brate a cazut pe masina lui si i-a spart luneta. Eu aveam pisica infasurata cu un capot, el m-a oprit, s-a uitat la pisica si mi-a spus ca el a vazut-o si ca ea e pisica ce i-a cazut pe luneta. Eu, speriata, am incercat sa ii spun alta poveste, moment in care el mi-a spus ca are martori si ca nu ar vrea sa ajungem la politie. M-a intrebat la ce apartament stau si ca o sa treaca mai tarziu pe la mine.

Mentionez ca masina era o dacia solenza si ca domnul nu e vecin in bloc cu mine.

Ce ar trebui sa fac ? Ce sa ii spun ? Ce se poate intampla ?
Multumesc.
In ce situatie dolul, viciu de consimtamant la casatorie, poate fi/este acoperit ?

Sper sa ma puteti lamuri, multumesc.
Nu stiu sa iti spun exact, insa poti face cum ti-am zis mai sus.

Daca stii cum se numeste universitatea, o cauti pe internet, ii gasesti site-ul oficial si acolo sigur vei avea detalii.
Răspuns la discuția Epigrama :)
1. A fost o greseala din neatentie. Nu am scris nici autorul, dar nici ca le-as fi scris eu.
2. Nu am urmarit sa-mi insusesc nimic. Imi este familiara sintagma "drept de autor", iar de-as fi vrut sa fac acest lucru, l-as fi facut in alta parte si nu pe un site juridic.
3. Nu am dat copy/paste. Am cartea acasa.
4. O sa am mai multa grija pe viitor.
Depinde in ce oras vrei sa mergi.

In Iasi, de exemplu, la Alexandru Ioan Cuza, se da examen la limba romana (lexic, gramatica, fonetica, ortografie) - [ link extern ]

In cluj, la Babes Boylai, din cate vad pe site, nu se da admitere - [ link extern ]

La Bucuresti, la Univ. din Bucuresti, se da examen la limba romana si economie - [ link extern ]

Daca vrei sa afli informatii de acest gen, poti vizita site-urile facultatilor unde gasesti toate detaliile.

Succes !