avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate danabode

Activitate danabode

Răspuns la discuția Timp partial de lucru
multumesc frumos, o zi frumoasa
Buna,
Daca in acest moment am doua joburi cu timp partial de lucru, unul cu 4/zi, respectiv 2/zi, cum se calculeaza vechimea in munca.
Daca mai puteti sa-mi spuneti, in afara de remuneratia mai mica, ce dezavantaje mai are acest timp partial de munca?

Multumesc

Buna,

Momentan sunt angajata la o firma cu timp de lucru de doua ore/zi. De curand am mai gasit ceva cu angajare de 4 ore pe zi.La prima firma am functia de baza.
Doresc sa stiu ce presupune aceasta functie de baza, si unde ar fi mai bine sa imi pastrez aceasta functie.

Multumesc.
sefa de scara este si administrator si femeie de service,dar nu da chitanta pentru banii pe care ii dam, plus de asta ea nu ar trebui sa plateasca impozite pe banii care ii i-a ca si administrator sau pentru cei care ii i-a pentru ca matura scara?

trebuie sa platesc pentru infiintarea asociatiei chiar daca nu doresc sa fiu membra?

Buna ziua,

Doresc sa stiu ce obligatii am fata de o asociatie de proprietari, daca eu nu am fost de acord sa fac parte din ea? Mentionez ca toate cheltuielile care imi revin pentru apartamentul meu, le platesc online, si raman doar curentul pe casa scarii si femeia de servici care le platesc la sefa de scara.
Mai am o intrebare si anume daca asociatia de proprietari poate fi non profit si ce presupune, daca nu se poate da chitanta pentru banii de pe current si daca asociatia trebuie sa plateasca impozit.

Multumesc

Multumesc pentru raspunsuri.

Eu totusi nu inteleg un lucru, cei din blocul meu vor sa faca asociatie de proprietari inregistrata la judecatorie,insa ceva de genul non profit, fara stampila, fara presedinte, fara cenzor, doar pentru a putea beneficia de fonduri pentru izolarea termica a blocului.

E posibil asa ceva? Pe numele cui se face o asemenea chestie, nu e nimeni administrator sau cum???
Daca aveti idee despre asa ceva, v-as fi recunoscatoare daca m-ati lamuri si pe mine.
Daca in blocul in care locuiesc se doreste infiintarea unei asociatii de proprietari, sunt obligata sa ma inscriu?

Ce presupune atestatul ?
Ce presupune infiintarea unei asociatii de proprietari intr-un bloc cu o singura scara?
Cate persoane trebuie sa fie de acord, pentru a se putea infiinta?

Multumesc!
Răspuns la discuția Functia de baza
Va multumes pentru ajutor.

O zi placuta!
Răspuns la discuția Functia de baza
Multumesc pentru raspuns. Dar atunci de ce numai dupa 24 de luni se poate primi indemnizatie de somaj, practic orele de la cele 2 locuri de munca se cumuleaza,nu?