avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate cosmodudu

Activitate cosmodudu

Multumesc frumos!
Buna ziua
Am cumparat o masina noua pe 22 Mai 2019 si pana la aceasta data 26Iunie 2019 nu am primit cartea masini , nu am ajuns la administratia financiara sa o declar la rol ,
Au trecut 34 de zile si o sa fiu pus sa platesc Amenda pentru nedeclararea masini la administratia financiara.
Vina este a deler mazda care inca nu stie ce sa intamplat cu cartea si spune sa astept ca se va rezolva
Cum ma sfatuiti sa procedez cand voi primi cartea masini cu intarziere
Va multumesc
Sunt in aceasi situatie ,am avut un accident nu am acordat prioritate de dreapta unui motociclist in intersectie am fost neatent , am avut dovada 15 zile ,partea vatamata nu a avut zile de spitalizare dar odata venita salvarea a fost deschis dosar penal motociclistul a dat declaratie la politie ca nu are pretenti si ca ne-am inpacat si nu va mai face vreodata plangere .Am primit o dovada de circulatie 15 zile, dupa 15 zile am fost la procuror si am facut cerere pentru prelungirea dovezi 30 de zile si tot asa am prelungito aproape un an de zile ,dupa care am primit de la procuratura o instintare ca dosarul meu a fost clasat. Am fost la politie cu acea instintare si am depuso inpreuna cu o copie C.I. la ghiseul permise , revenind in doua zile sa vad ce a hotarat D comandant in functie de greseala pe care am facuto in trafic / 90 de zile de suspendare fara drept de a da examen dupa 30 de zile.
Pe perioada cand aveam dovada am intrebat la politie daca pot primi permisul ca urma sa plec din tara si aveam si bilete de avion rezervate ,raspunsul celor de la ghiseu a fost ca pana la solutionarea dosarului nu pot primi permisul.
Chiar daca dosarul a fost clasat ,politia tot trebuie sa dea o sanctiune soferului care este vinovat in cazul meu 90 de zile de suspendare fara drept de a da examen dupa 30 de zile.
Au trecut 2 luni mai am o luna si o sa recapat permisul ,Am sa fiu mai atent.

Multumesc frumos deci nu are treaba cu ceilalti locatari de la etajele superioare care nu se invecineaza cu salonul ,nici responsabilul de scara !numai cu Presedinta si locatari invecinati chiar daca la parter este o firma de confecti trebuie luat si acordl lor prin semnaturi si serie bi /ci .?
Buna ziua am si eu o intrebare .pentru dumneavoastra.

La noi in bloc la etajul 1 a locuit un cetatean care a decedat .membri familiei doresc sa faca un salon de coafure si frizerie in acel apartament dar nu stiu daca au facut Succesiunea dupa moartea cetateanului .sau daca vor sa inchirieze apartamentul pt aceasa activitate.

Ei au nevoie pentru deschiderea firmei se semnaturi de la bloc .

De la cine trebuie luate semnaturile ,de la Presedintele blocului,de la Administratorul blocului, de la Responsabilul scari. de la locatari din jurul apartamentului ,mentionez ca la parter este o firma ,s-au de la toti locatari din scara tinand cont ca va fi un trafic de dute vino pe scara .

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra .

Da e clara situatia v-a multumesc frumos !

Am sa citesc Legea nr 230/2007 si daca o sa mai am o dauna din cauza asta am sa iau legatura pe forum pentru recomandarea unei persoane din domeniu dv pentru al chema in instanta .

Tot ce am primit de la Dv sfaturile si recomandarile au fost de folos .

Multumesc o zi placuta
Buna seara

Am si eu o problema care ma confrunt pentru a doua oara. Am un loc de parcare la 3 metri de bloc.dat de ADP . Acum 2 ani a cazut zapada de la vecinii mei care au balconul inchis la etajul 10 avand tabla pe acoperis fara aripioare de zapada pe masina parcata in fata blocului mi-a avariat capota, parbrizul si plafonul. Anul acesta istoria s-a repetat si mi-a spart decat parbrizul. Am hotarat sa nu mai pun masina in acel loc iarna desi platesc pentru el. . Am contactat pe vecinul respectiv dar refuza orice dialog ca nu are nicio vina. Am luat legatura cu administratia blocului, iar dumnealor se eschiveaza ca nu au nicio vina si sa luam legatura cu locatarul respectiv. Administratia dupa incidentul cu parbrizul spart au pus afise in care anunta pe locatari de la etajele 10 sa curete zapada de pe acoperisul balcoanelor daca nu vor raspunde pentru avarile provocate masinilor sau persoanelor . Ce este de facut? Astept un raspuns. Va multumesc Mentionez ca proprietarul aprtamentului de unde a cazut zapada inghetata nu locuieste acolo avand apartamentul inchiriat .
Ps Noaptea trecuta 4/5 Ianuarie in locul meu de parcare a fost parcata o masina nu din locatari blocului care a avut ghinionul sa cada zapada cu gheata spargandui parbrizul :(