avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters245954

Activitate ContSters245954

Buna ziua,
Pentru o intreprindere individuala nu se plateste imp. pe dividende.
Din cate am citi nu mai este limita de angajati (adica 9) cititi OUG nr. 46/2011 si nu trebuie sa fie membru de familie.
Ca si cheltuieli deductibile sau nedeductibile cititi Codul fiscal art. 48 alin. 4,5,7
Impozitarea se face cu 16%
Tva-ul este deductibil numai in cazul in care sunteti platitor de TVA.
Buna ziua,
Doresc sa comand un facturier personalizat pentru un expert topograf liber profesionist. Pe stampila apare mentiunea PFA. Pe facturier la beneficiar pot sa scriu PFA...Nume...etc, sau doar numele? Liberii profesionisti sunt PFA? Rog pareri
Răspuns la discuția inregistrari eronate
Banii sigur nu au iesit din caseria unitatii. Nu stiu ce o fi facut fosta contabila. Fac inregistrarea in caseria unitatii 5311=401 si astfel se vor regla ambele conturi.
Buna ziua,
am urmatoarea problema: verificand soldul cu un furnizor am constatat ca fosta contabila a facut o plata gresita 401=5311 iar la fz normal ca nu apare. Din aceasta cauza soldurile nu sunt egale. Pot sa fac din caseria unitatii o corectie 5311=401 ? sau o nota contabila privind erorile inregistrate?
Răspuns la discuția declaratia 101
Intradevar m-am intalnit cu ambele variante...de aceea am intrebat ca sa nu gresec la declarare. Va multumesc
Discuție declaratia 101
Buna ziua,
as dori si ma lamureasca cineva in legatura cu amortizarea fiscala si ceea contabila. Eu amortizez toate imobilizarile conform clasificarii mijloacelor fixe. La rd. 14 si 29 din declaratia 101 daca aceste doua valori sunt egale se lasa cu 0 sau se trece la ambele aceeasi suma?
Răspuns la discuția D392B si D200 PFA
multumesc!
Buna ziua,
Cum se completeaza D392B in cazul in care un PFA a emis o factura de 1000 lei ( impozit retinut 10%=100 lei) valoarea totala a facturii 900 lei.
Ma intereseaza: 1) in registrul de incasari si plati trec incasat 900 lei?
2. In D392B cifra de afaceri 900 sau 1000 lei?
3. In D200 venit brut 900 sau 1000 lei?
Buna ziua
Am urmatoarea situatie:
- in luna decembrie 2012 am primit o factura de achizitie care s-a platit
- in ianuarie 2013 ( aplicam tva la incasare) administratorul a trimit inapoi produsul comparat si deci am primit o factura storno aferenta facturii din decembrie.
As dori sa stiu daca pentru aceasta factura (din cate stiu eu) nu se aplica tva la incasare ( nu bifez optiunea tva la incasare).....???
Răspuns la discuția Registrul Inventar
Am inteles. Va multumesc mult!