avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate viobubu

Activitate viobubu

in vederea mandatarii unui actionar pentru reprezentare in cererea de convocare AGA,este obligatorie procura notariala sau e valabila si cea olografa?
Potrivit art.117 din legea 31,un numar de actionari reprezentand peste 5% din capitalul social au solicitat Consiliului de Administratie in termen lega completarea ordinii de zi in principal cu;
-revocarea consiliului de administratie pentru nerespectarea prevederilor actului constitutiv si inregistrarea de pierderi importante in anul fiscal precedent.
Intrebari:
are dreptul C.A sa ignore cererile formulate legal de actionari pt completarea ordinii de zi?
desfasurarea AGA in aceste conditii e legala?
Decizia luata de CA nu constituie un conflict de interese ba chiar un abuz in functie contra intereselor actionarilor?
Buna ziua,
Suntem un grup de actionari ai unei SC bazata pe actiuni;reprezentam peste 20% din capitalul social; recent am depus o cerere la consiliul de administratie al soceitatii pentru convocarea unei AGA extraordinare;pt modificarea statutului societatii vechi de 20 de ani si depasit de situatia actuala.
in statut sau actul constitutiv nu se prevede un procent anumit pt.convocare deci se aplica legea 31/1990.
la ordinea de zi am solicitat reducerea numarului de membri ai CA de la 5 la 3,intrucat numarul salariatilor a scazut de la 1736 la doar 150;desfiintarea comitetului director(format din aceiasi membrii CA);stabilirea unor criterii de performanta manageriala,stabilirea retributiei membrilor Ca de catre AGA(in prezent directorii au 11 salarii medii pe fabrica),etc.
Bineinteles ca membrii CA care isi vedeau periclitate privilegiile,au respins convocarea fara un motiv intemeiat.
INTREBARE:Cum poate fi convocata AGA de catre un numar de peste 20% din actionari in cazul opozitiei CA si daca se poate desfasura in alta locatie in afara sediului societatii cu respectarea tuturor conditiilor legale si pentru a evita obstructiile administratiei?
As dori sa actionez in justitie un Hipermarket precum si persoanele vinovate de faptul ca in mod eronat ca urmare a unei confuzii si a neprofesialismului personalului am fost interpelat (eufemistic spus) ca am introdus in buzunarul de la geaca proprii ochelari de soare;intrucat scuzele cerute verbal(dupa constatarea erorii comise de operator) nu ma satisfac consider ca umilinta suferita precum si afectarea imaginii personale si a propriei demnitati ma determina sa cer daune morale celor responsabili;am cerut ancheta conducerii magazinului dar vreau sa merg pana la capat. In strainatate asemenea gafe descalifica un magazin serios si produce daune de imagine adesea irecuperabile.

Doresc sa solicit asistenta juridica privata in eventualitatea in care actiunea mea nu este considerata minora sau ridicola


Interventie moderator: conform regulamentului de forum, identificarea unor persoane juridice ori fizice nu este de dorit. Multumesc pentru intelegere.


ce documente trebuie sa depuna o societate aflata in dizolvare voluntara
Discuție Dezmostenire
Exista cai legale pentru dezmostenirea unui copil neascultator?
Discuție vanzare imobil
As dori sa vand unul dintre imobilele detinute in proprietate impreuna cu sotia;

intrucat aceasta este bolnava de scleroza multipla are nevoie de un tratament costisitor.
Intrebare:
-este legal sa vand acest imobil avand in vedere acordul(notarial)al sotiei in conditiile discernamantului scazut al acesteia,?
Răspuns la discuția cedare drepturi familiale
Cu multumiri
Sotul poate renunta printr un act notarial in favoarea sotiei la bunurile comune dobandite in timpul casatoriei?
Detinatorii a 5% din actiunile unei societati comerciale privatizate prin MEBO au dreptul de a solicita consiliului de administratie acces la registrul actionarilor?