avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate albus_ramona

Activitate albus_ramona

buna,as dori sa stiu este legalsa transport 4 adulti si doi copilasi (5 ani si 9 ani)intr-o masina care prevede 5 locuri.multumesc
Răspuns la discuția informare
se poate,va rog ,sa imi explicati ;;;În cazul în care necorespunderea profesională a existat chiar la momentul încheierii contractului individual de muncă, dar nu a fost sesizată, încetarea contractului de muncă nu se va întemeia pe necorespundere profesională, ci pe motivul nulităţii contractului de muncă.;;;;; exact la ce se refera nulitatea contractului de munca.multumesc
Discuție informare
Buna.Ce sanse sunt ,ca dupa 3 ani vechime intr-un anumit loc de munca ,angajatorul sa iti spuna ca nu corespunzi postului,asta in conditiile in care el a vazut ce studii ai si ti-a acceptat dosarul la concurs.
Răspuns la discuția legea nr 307 din 28/06/2004
ok,asta am inteles.ceea ce nu inteleg in ce conditii se poate modifica si completa?
Celelalte titluri profesionale de asistent medical prevăzute în anexa nr. 1 lit.
C se modifică şi se completează prin hotărâre a Guvernului. (este vorba despre un paragraf din
Lege nr. 307 din 28/06/2004) Se poate,va rog sa mi se explice un pic la ce se refera?multumesc
Buna ziua.As dori sa intreb daca mai e valabil specializarea la locul de munca.In trecut daca lucrai pe un post te puteai specializa pe postul respectiv dupa o anumita perioada
Buna.as dori sa va intreb ce sanse sunt sa imi pierd locul de munca in cazul in care am fost angajat de o firma de stat pe post de asistent medical in conditiile in care diploma este asistent laborator.firma stia de felul diplomeisi in momentul scoaterii postului la concurs cerea diploma de asistent medical.va multumesc
sunt asistent medical si am lucrat 6 luni ca si asistent debutant cu salariu minim pe economie.dupa 6 luni am dat un examen in urma caruia mi se lua in considerare 13 ani vechime si sporurile aferente,insa de la salariul minim pe economie m-a adus la salariu de incadrare care este de 599.este normal ca sal de incadrare sa fie mai mic ca sal minim pe economie.multumesc
Buna ziua.Imi puteti spune,va rog ,care este perioada maxima admisa pentru luarea concediudului fara plata intr-un spital de stat.
buna.as vrea sa ma informati daca este legal ceea ce face o persoana ,si anume,ea este angajata cu carte de munca la spital,dar de vreo doi ani isi ia concediu fara plata,munca ei efectuand-o colegele,iar acum ar vrea sa isi ia iarasi concediu fara plata dar sa scoata postul ei la concurs pe perioada determinata.pe mine ma intereseaza daca este legal sa fie scos la concurs postul pe perioada determinata atata timp cat ea vine si pleaca cand vrea.care este perioada maxima de beneficiu a unui concediu fara plata?va multumesc