avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate wazz

Activitate wazz

Buna ziua
Este legal ca Serviciul taxe si impozite al primariei sa pastreze la dosarul fiscal/rolul fiscal o copie xerox a cartii de identitate a cetatenilor platitori de taxe si impozite? va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția acces în lăcaș de cult
este unica biserica de langa domiciliu, frecventez de ani de zile, oamenii s-au schimbat, eu nu ma schimb si nu pot merge la alta biserica va multumesc pentru intelgere
Bună ziua
Am dorit să intru fizic într-o biserică dar mi s-a oprit intrarea prin forță fizică. Este legal? Constituția României. Art. 29 – Libertatea conştiinţei (2) Libertatea conştiinţei este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranţă şi de respect reciproc.
ma pot adresa cu o cerere bancii care a intermediat virarea sumelor?
precizez ca oricum pot revoca donatia deoarece ma incadrez la art. 1023 lit. b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
Buna seara
Am făcut donații in contul unei biserici care ulterior a comis fata de mine acte incompatibile cu menirea sa din punctul
Meu de vedere astfel încât nu ma mai identific cu acea biserica și am solicitat restituirea donațiilor efectuate in contul bancar însă deși mi s-a spus ca “deranjez” nu au “deranjat” și donațiile mele. Care este temeiul legal pentru a revoca donațiile efectuate in contul bisericii? Banca îmi poate storna sumele
donate in caz de refuz din partea bisericii? Adică sa inverseze sensul virării sumelor
respective astfel încât acestea sa ajunga înapoi in contul meu? Va Multumesc !
am intrebat prin ce modalitate putem fi eu si sotia mea coproprietari pe locuinta mea astfel incat sa nu admiram niciunul usa pe dinafara dar sa vindem locuinta sotiei aflata in alta localitate caci nu vrem sa administram doua locuinte in localitati diferite, va rog :)
problema este ca sotia isi vinde proprietatea mostenita de la bunici si consider ca este corect sa fie protejata in caz de deces al meu si de asemeni copilul sotiei din casatoria ei anterioara pierde succesiunea ca unic mostenitor al locuintei actuale a mamei sale pe care aceasta urmeaza sa o vanda ca sa ne mai restrangem cu cheltuielile in anii batranetii....ca o mentiune, copiii nostri sunt bine realizati financiar si nu sunt interesati de imobiliarele familiei, in speta de fata o locuinta modesta va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde si va doresc tuturor o zi frumoasa!
am inteles si va rog sa precizati daca puteti si pentru cazul in care se pune problema divortului dar si pentru cazul in care nu se pune problema divortului
buna ziua
vrem sa pastram locuinta mea care este mai mare si sa o vindem pe a sotiei care este mai mica locuinta mea fiind primita de mine prin donatie de la parintii mei decedati as dori ca sotia sa poata locui nestingherita de nimeni in caz de deces al meu si precizez ca sotia este de acord sa vanda locuinta ei dobandita prin mostenire pentru a domicilia in aceeasi localitate, in aceeasi locuinta, dar nu dorim ca dupa decesul unuia din noi sa fie ridicate pretentii de catre mostenitorii nostri acestia urmand a beneficia de drepturile succesorale doar dupa decesul nostru, al amandurora intrucat au deja o situatie locativa excelenta
va multumesc pentru raspuns
Buna ziua va multumesc pentru raspuns si vin cu precizarea ca dorim sa pastram o singura locuinta din cele doua situate in localitati diferite in care sa ne stabilim domiciliul la varsta pensionarii eu am doi copii din casatoria anterioara , sotia are un copil din casatoria anterioara
Va multumesc!
gi-jane2 a scris:

Si cu cealaltă locuinta ce vreti sa faceti?
Ce mostenitori are fiecare?