avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate stanceni

Activitate stanceni

buna ziua

as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:

in urma cu un an si jumatate am incheiat un contrat cu o societate care se ocupa cu proiecte pt atragerea de fonduri europene, insa nici pana la aceasta data nu s-a intreprins nimic in acest sens - proiectul nu a fost elaborat, nu a fost depus.
mentionez ca eu am achitat suma necesara si ca in contract este prevazut faptul ca, in cazul in care proiectul este depus si respins mi se restituie suma platita, mai putin tva.

problema este ca nicaieri in contract nu apare un termen limita pentru depunerea contractului.

ce pot sa fac in acest sens?
Răspuns la discuția lichidatorul nu m-a informat
in momentul in care am contactat lichidatorul nu era declansat falimentul, acesta solicitandu-mi doar o notificare prin care sa aduc la cunostinta suma datorata. de la aceea notificare nu am mai primit nici un semn de la lichidator. ce sa fac in acest caz?
buna ziua

in urma cu 3 luni de zile am aflat despre numirea unui lichidator al uneia din societatile debitoare si luand legatura cu acesta mi s.a solicitat o notificare careia sa-i anexez o copie dupa factura spunandu-mi ca procedura falimentului va fi declansata la o data ulterioara. Am trimis aceasta notificare, dar nici pana la aceasta data nu am fost contactata de catre cabinetul de insolventa.

ce pot sa fac in acest caz? pot solicita lichidatorului detalii cu privire la activitatii desfasurate de catre lichidator de la deschiderea procedurii falimentului si a masurilor intreprinse.

va multumesc anticipat
in aceeasi locatie am 3 suprafete de teren si as dori sa le alipesc..sau sa unific cartile intr-una singura. ce pot sa fac?
buna ziua

as dori sa stiu care este procedura de atribuire a numerelor cadastrale noi.
care sunt pasii in vederea schimbarii celor vechi?

va multumesc anticipat
Buna ziua

as dori sa stiu care este temeiul legal privind conditiile de eliberare ale anexei 24?
unde scrie care sunt documentele care trebuie sa insoteasca cererea pt anexa 24?
si de asemenea as dori sa stiu daca anexa 24 se solicita doar in urma deschiderii succesiunii la notar.

va multumesc anticipat
Buna ziua

As dori sa ma ajutati cu un model de notificare pentru lichidator prin care sa aduc la cunostinta acestuia faptul ca firma de a carui lichidare se ocupa are o creanta fata de societatea noastra, precum si faptul ca dorim ca, in cazul demararii procedurii falimentului sa depunem o declaratie de creanta.
Am formulat o cerere de somatie de plata in vederea recuperarii unei sume si a fost respinsa prin o hotarare irevocabila.

Mai pot incerca pe calea dreptului comun? Daca da..imi trimiteti si mie va rog un model de cerere.

Va multumesc anticipat
Discuție parcelare teren
Buna ziua

In urma cu cativa ani am cumparat o parte dintr-un teren fara ca acesta sa fi fost intabulat. In acest moment exista 5 mostenitori ai terenului respectiv, iar o parte din ei sunt greu de gasit. As dori sa fac o parcelare sau dezlipire si nu stiu cum sa procedez.
Cine poate cere parcelarea? In ce conditii? Toti cei 5 trebuie sa fie de acord cu parcelarea?

Va multumesc anticipat
Un salariat este angajat pe un anumit post, insa dupa o perioada acesta primeste atributii specifice altui post si i se intocmeste o alta fisa a postului, dar nu si incadrarea.

este legal acest lucru?