avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate seneca399

Activitate seneca399

Sunt pensionar si consilier local. Din indemnizatia de consilier mi se retin o serie de contributii,printre care si contributia pentru pensii. Este legal? Daca este legal pot solicita recalcularea pensiei si cu anii de consilier local,respectiv cu contributia ce am platit-o din indemnizatie?
Am formulat cerere privind informatii de interes public si primarul refuza sa-mi raspunda. Am formulat si reclamatia administrativa,fara rezultat.Nu mai pot formula plangere la instanta de contencios administrativ. INTREBARE: Se poate formula plangere penala pentru abuz in serviciu?
Primarul poate delega catre viceprimar toate atrbutiile sale sau doar anumite atributii? Multumesc.
Răspuns la discuția Incompatibilitate consilier local

Sa presupunem ca un consilier local lucreaza la primaria respectiva cu contract de munca, de colaborare sau conventie civila. Este legal? Daca nu este legal si ANI sau alt organism al statului constata aceasta situatie dupa mai bine de trei ani,i se mai poate imputa sumele incasate ilegal?
Chiar nu poate raspunde nimeni?Am citit si eu despre incompatibilitatile consilierilor locali. - nu pot fi si functiobari publici sau angajati cu CIM. Pe mine ma interesa daca pot fi ,,angajati' cu contract de colaborare sau conventie civila. Poate imi raspundeti...Multumesc.


Sa presupunem ca un consilier local lucreaza la primaria respectiva cu contract de munca, de colaborare sau conventie civila. Este legal? Daca nu este legal si ANI sau alt organism al statului constata aceasta situatie dupa mai bine de trei ani,i se mai poate imputa sumele incasate ilegal?
Cineva este angajat pentru o perioada determinata pe postul unei persoane care are contractul de munca suspendat.In contract nu se precizeaza perioada de angajare ci doar ,,pana la expirarea perioadei de suspendare" Si dupa 2o de zile persoana titulara revine la serviciu,iar CIM al celeilalte persoane inceteaza. Aceasta se simte prejudiciata. Ce poate face? Multumesc.
Demersurile la Comisie si Primaria au fost facute,fara rezultat.Intrebarea era daca dupa 12 ani de la obtinerea hotararii definitive mai este posibila realizarea dreptului prin instanta.
Cineva are o hotarare judecatoreasca definitiva data de Judecatoria Targoviste in anul 1993 prin care i s-a reconstituit dreptul de proprietate pentru 0,55 ha teren arabil si 0,5 ha padure.Omul a facut ceva interventii la Comisia Locala de fond funciar pe raza careia se afla terenurile,dar fara rezultat. Intrebare; Ce mai poate face omul pentru a intra in posesie in natura sau echivalent? Multumesc.
Primarul isi promoveaza sotia pe postul de sef de birou. Nu stiu daca s-a organizat sau nu concurs cu publicarea unui anunt sau cu instiintarea ANFP. De principiu as vrea sa stiu daca situatia prezentata constituie sau nu un caz de incompatibilitate.
Este legala o hotarare a consiliului local prin care s-au instituit unele taxe locale pentru eliberarea in regim de urgenta a unor acte precum; eliberarea unei adeverinte;eliberarea de certificate de atestare fiscala; eliberarea de autorizatii de constructie/desfiintare si altele.?Aceste taxe urmeaza a fi percepute suplimentar fata de cele eliberate in regim normal.Nu am vazut asa ceva in ord,839/2009 de aprobare a N.M de aplicare a L.50/1991