avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Igor1987

Activitate Igor1987

In contract comercial dintre o companie din Emirate si una din Romania, care reglementari ar trebui sa guverneze in caz de disputa, ale cui, care entitate internationala ar putea decide ?


Va rog sa raspundeti DOAR daca stiti, nu vreau pareri.
Răspuns la discuția Jurisdictie - UEA vs Romania
Pai in contract va trebui stabilit ... asta e stadiul. Sa fie stabilita jurisdictia.
La stabilirea legilor aplicabile in caz de disputa pentru un contract import-export intre o companie din Emiratele Arabe si una din ROmania:

Ce legi ar trebui sa guverneze disputa in acest contract ?
Care este cea mai obiectiva solutie de jurisdictie?

Multumesc
Buna ziua,

Am o nelamurire.
Daca un grup de 5 consilieri locali (din totalul de 11) care sunt din aceeasi formatiune politica, vor sa faca plangere penala impotriva administratorului public catre DNA ...
A. se poate face o plangere comuna pentru toti 5 ? De exemplu: "Subsemnatii 1,2,3,4,5 cu datele de identificare etc etc .... formulam urmatoarea plangere..." Este procedural corect ?
B. Daca nu cum ar putea fi facut ? -
fiecare in parte sa aiba aceeasi plangere ?
ori unul sa-i reprezinte pe toti ?

multumesc anticipat.
Rectific, nu e functionar public, este administrator public in cadrul unei primarii (angajat contractual).

Are voie sa fie pensionar (mai mult de 1700 lei) si sa fie si administrator public contractual ??
Spuneti-mi, va rog:

Cineva care are pensie militara poate fi angajat ca functionar public (salariat).
Are voie sa cumuleze aceste venituri ?

Pe baza caree legi ?

Daca nu are voie unde se poate face sesizare ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Sunt persoana juridica care intermediaza o vanzare ... adica eu am gasit furnizorul cu cea mai buna oferta.
Cumparatorul a acceptat oferta.
Cu ce document international pot sa imi asigur comisionul de la furnizor/vanzator ?

Furnizorul mi-a dat oferta de 90 lei, eu am transmis-o catre cumparatorul cu 91 lei si a fost acceptata.
Cu ce document pot eu sa imi asigur primirea diferentei de pret (comision) la executarea contractului (la plata de la cumparator catre vanzator prin L/C at sight) ???

Va rog sa-mi raspundeti doar daca stiti sigur.

Multumesc mult!

O zi cat mai placuta!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum pot obtine si de unde asistenta juridica pt legalizarea unui contract in numele firmei noastre cu partenerul din China ?
Legalizarea trebuie facuta in China, firma noastra nu se poate deplasa acolo.
Sfaturi, pareri, solutii, va rog!

Multumesc
Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog:

Intr-o achizitie intracomunitara prin plata cu cont ESCROW,
x - este cumparatorul final (din Romania),
z - este firma de la care se cumpara (din Spania),
y - firma care face achizitia intracomunitara (din Romania).
Intrebare:
Cum se poate face tranzactia cu aceasta modalitate de plata?
x sa deschida un cont ESCROW in numele lui y, dar in favoarea lui z ?


Bineinteles ca z va avea niste conditii de executare a platii, pe care y le va folosi la randul lui in fata lui z.

Multumesc

Buna seara,

Spuneti-mi, va rog, ICPO (irrevocable confirmed purchase order) se cere pentru a verifica "soft probe" disponibilitatea fondurilor necesare pentru o achizitie.
1. Am inteles bine ?

Sunt o persoana care intentioneaza sa achizitioneze in numele unor clienti, prin ESCROW.
2. Are rost ICPO-ul in acest caz ?
3. Este vreo legatura intre cei doi termeni ?

Multumesc