avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate gabrieladina

Activitate gabrieladina

Va multumesc mult pentru ajutor!
Va solicit ajutorul in legatura cu urmatoarea situatie. Una dintre angajate a beneficiat de CCC pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil. Copilul este nascut dupa martie 2012. In data de 05.05.2014, copilul a implinit 2 ani si nu au fost facute demersurile pentru ca cealalt parinte sa beneficieze de 1 luna de CCC, angajata nerevenind la munca cu 1 luna mai devreme. Angajata urmeaza sa inceteze raporturile de munca cu societatea noastra incepand cu urmatoarea zi. Care sunt consecintele acestei situatii?
Doresc sa va intreb este necesara organizarea SSM in cazul unui PFA, care are cod CAEN principal lucrari de constructii si care nu are nici un angajat.
Va aduc in atentie urmatoarea situatie:administratorul si asociatul unic(in acelasi timp) al unei firme debitoare vinde/transfera firma (nu cunosc prea bine toate detaliile) unei alte persoane. Debitul pe care firma l-a avut fata de societatea noastra este recunoscut printr-un extras de cont semnat de primul reprezentant legal. Ce sanse am in aceasta situatie de recuperare a debitului si cat de mult s-a complicat situatia datorita acestei tranzactii?
Răspuns la discuția Functia de consilier arhitect
Va multumesc pentru raspuns!!
In cazul functiei de consilier arhitect (cod COR 216104) este necesara o atestare speciala sau simpla absolvire a unei facultati de arhitectura este suficienta pentru a ocupa o astfel de functie?
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR, MI-A FOST DE MARE FOLOS!
intre timp m-am documentat referitor la anularea incetarii suspendarii, din pacate versiunea curenta a revisalului nu permite acest lucru, neputand fi facuta nici un fel de corectie sau modificare cu privire la aceasta data. As putea sa imi indrept greseala intocmind o noua decizie de suspendare a cim pentru CCC2, incepand cu ziua urmatoare celei incetari suspendarii pentru CCC1? sau nu ajuta deloc?
va multumesc, tare mult pentru ajutor.
Va rog sa mai ma ajutati in ceea ce priveste operarea anularii. Atunci cand incerc sa efectuez anulare suspendare, in revisal mi se deschide doar lista cu contractele care sunt suspendate, contractul angajatei in cauza nu figureaza in aceasta lista, deoarece aceasta a devenit activ in momentul in care am efectuat incetarea suspendarii pentru CCC1.

Se poate opera anularea incetarii suspendarii?cum?
Va aduc in atentie urmatoarea situatie: Cu 20 zile inainte de finalizarea CCC1, angajata societatii naste cel de al 2-lea copil.
Ulterior am aflat ca trebuia facuta cerere de continurea a suspendarii si in urma deciziei conducerii societatii aceasta trecea direct in CCC2. Dar nestiind acest lucru, de la bun inceput, am procedat in felul urmator: am facut incetarea pt. CCC1, si am solicitat concediu de boala pentru diferenta de zile ramase din cele 42 din concediu de lauzie, urmand ca dupa angajata sa solicite un nou concediu si sa refacem toata procedura acordarii CCC2.
Avand in vedere modul gresit in care am solutionat aceasta situatie care sunt consecintele?
Mentionez ca inca angajata nu a adus foaia de boala, medicul de familie nu i-a emis-o inca. Avand in vedere cele aratate mai sus, in vederea corectarii greselii facute, ar fi mai bine sa renuntam la foia de boala, si incepand cu a doua zi dupa incetarea CCC1 sa trecem angajata in CCC2 si sa facem o noua suspendare a CIM. Sau e mai bine sa las lucrurile asa cum le-am gresit facut in prima faza?

Mentionez ca am operat incetarea suspendarii pt CCC1 IN REVISAL si in acest nu mai pot face nici o modificare.