avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate mamalui matei

Activitate mamalui matei

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatorul caz: copil cu varsta sub 2 ani, avand grad de handicap grav cu insotitor, Mama isi prelungeste CCC pana la 3 ani iar tatal are posibilitatea sa devina asistent personal al copilului sau sa incaseze indemnizatie de insotitor. Problema este ca acesta are pe numele sau o executare silita .

Intrebare:

indemnizatia de insotitor sau venitul asistentului personal ( angajat cu carte de munca prin primarie ) pot fi executate silit sau se incadreaza la art 728 din codul de procedura civila ?

Astept cu interes raspunsul dvs.
Multumesc
conform Codului de procedura civila ,

"art.728 alin (7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii."

Ceea ce nu stiu e daca indemnizatia de insotitor sau venitul asistentului personal ( angajat cu carte de munca prin primarie ) se incadreaza aici.

Poate sa ma ajute cineva avizat sa ma lamuresc? multumesc
va rog sa-mi spuneti daca pot fi executate silit venituri urmatoare:

1.indemnizatia pentru asistent personal care se acorda unui copil cu handicap grav si care are dreptul la asistent personal
2.venitul asistentului personal a unui copil , angajat cu contract de munca prin primarie.

va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie :

Copil cu varsta de 2 ani avand certificat handicap grav cu insotitor , mama isi prelungeste CCC pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului.
Se poate beneficia de indemnizatie insotitor daca mama isi prelungeste concediul si evident primeste indemnizatie crestere copil pana la varsta de 3 ani ? Daca da, In ce conditii? pe numele tatalui sau se poate tot pe numele mamei ?

Astept cu interes raspunsurile dvs. avizate si va multumesc anticipat pentru ele.
1. acte trebuie completata si depus modelul de "Cerere pentru prelungireaea/reluarea concediului de crestere a copilului si plata indemnizatiei lunare" impreuna cu noua decizie de la locul de munca din care sa reiese ca vi se prelungeste suspendarea CIM pana la implinirea varsteicopilulu de 2 ani. Aceste acte pot fi depuse atat personal cat si prin fax ori e-mail.
2. termenul de depunere : incepand cu 1 iulie 2016 - pana pe 1 august 2016 plata indemnizatiei modificandu-se inclusiv pe luna iulie ( conform noilor reglementari) Dupa aceasta data modificarea cuantumului indemnizatiei se va face incepand cu data depunerii cererii.
Eu ma aflu in acest moment., in plata stimulent. Din lege ( si norme implicit) inteleg ca depun o cerere si dovada suspendarii contractului pana la implinirea vastei de doi ani a copilului.
Nelamurire :
Care este data( din cererea catre angajator) cu care imi suspend activitatea si care este data ( din cerere tipizat ) cu care reintru in CCC ?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa gasesc articolul de lege unde este prevazuta perioada minima de inductie in cazul revenirea in campul muncii din CCC ( parca erau stipulate minim 5 zile)
Multumesc.
Buna seara,

Ma aflu in urmatoarea situatie: angajata cu CM administrat de o firma de HR perioada nedeterminata de mai multi ani datorita unui contract ce exista la vremea aceea intre angajator si firma de HR.
Pana la momentul intrarii in CCC am semnat si respectat ROI firmei pentru care am prestat servicii si pentru care am semnat de luare la cunostinta , mi s-au aplicat drepturile si obligatiile acestei firme.
A venit vremea sa ma reintorc in campul muncii si surpriza, firma pentru care am lucrat nu mai are contract de prestari servicii cu cea de HR eu ramanand angajata a celei din urma.
Perioada pentru care imi cer drepturile legale ( zile CO neefectuate si marirea salariului de care as fi avut dreptul daca eram activa ) este acoperita de contractul de prestari servicii intre cele doua firme insa cei la care ma intorc imi refuza drepturile motivand ca ei sunt obligati sa imi acorde drepturile specificate in ROI-ul lor , act pentru care nu am semnat niciodata de luare la cunostinta. Ce este si mai revoltator e faptul ca in perioada concediului prenatal au primit si pentru mine marirea de salariu insa neputand fi operata a ramas la dosarul de personal fara a emite ei actul aditional acesta urmand sa fie redactat la reactivarea contractului. Acum spun ca nici macar acela nu e obligatoriu.Zilele de CO ce mi s-ar fi cuvenit pentru anul trecut erau mai multe decat cele specificate de ei .
Va rog sa ma luminati :
1. care sunt zilele de CO ce mi se cuvin ? Cele specificate in ROI angajator pentru care am prestat servicii si de care am beneficiat in fiecare an de la angajare sau cele din ROI firma HR unde apar ca si angajata dar pentru care nu am semnat deoarece nu mi-a fost niciodata comunicat in toti acesti ani?
2. in perioada cat eu am avut CM suspendat au fost si alti colegi pe aceeasi functie cu mine carora li s-a aplicat marirea de salariu. E legal sa-mi refuze narirea salariului ? procentul nu e foarte mare insa e dreptul meu si nu vreau sa renunt la el.
3. Conform OUG 111/2010 modificata ei sustin ca sunt protejata de lege doar 6 luni si nu iau in calcul perioada in care beneficiez de stimulentul de insertie , perioada in care legea le interzice sa ma concedieze. Cum stau lucrurile acum? De la 1 iulie voi intra in CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului insa vreau sa ma intorc mai devreme pentru a beneficia de stimulent si evident de protectia care imi este oferita pe perioada in care il incasez.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs. avizate.
Răspuns la discuția calcul baza concediu medical
Daca am fost in CCC si la reintoarcerea in campul muncii intervine un concediu medical , care sunt lunile care intra ca baza de calcul ? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția privind legea 66/2016
Au aparut normele de aplicare ale noii legi ? Daca nu , stiti cand ar trebui sa fie publicate? Multumesc.