avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate aantoni

Activitate aantoni

Nu va ramane decat sa mergeti la Politie sa depuneti plangere pentru inselaciune cu doveziile pe care le aveti, care ar fi confirmarea comenzii de pe internet , confirmarea de plata in contul in care ati facut aceasta; orice docuemnt care atesteaza cumpararea si plata acestui ceas si eventual numele persoanei pe care ati platit.
Acolo o sa puteti afla si care sunt sansele sa va recuperati banii pe care i-ati platit.

Curtea de Apel a respins cererea pentru incredintarea minorlui la tata acordand acesta mamei care domiciliaza in afara tarii.
Sentinta a fost data in 24.10.2012 IREVOCABILA.

1. Exista un termen de care trebuie sa se tina mama sa i-a minora din tara?
2. Mai este nevoie de semnatura tatalui pentru ca aceasta sa fie scoasa din tara?
3. Se mai poate ataca aceasta sentinta sau va trebui sa fie depus din nou un dosar la Judecatorie pentru a se rejudeca incredintarea minorului la tata?

Mentionez ca probele aduse la dosar nu au fost luate in considerare la ultimul apel de catre Curtea de Apel.....

Va multumesc!
Parintii mei au efectuat un Contract de Intretinere avand clauza de uzufrcut viager care se stinge odata cu data decesului parintilor mei, acestia intrand in posesia imobilului.
Casa in care locuiesc chiriasii, li s-a fost transmis dreptul la nuda prioprietate asupra imobilului la data incheierii actului in 1997.
Tatal meu a decedat intre timp ramanand doar mama mea cu dreptul de proprietate.

As dori sa stiu daca se poate rezilia acest contract deoarece chiriasul care sta acolo a sustras pe cale ilegale actul de proprietate din partea mamei. Am cerut de nenumarata ori sa il restituie dar de fiecare data ma lovesc de faptul ca nu as avea nici un drept asupra acestuia.

As dori sa stiu care este calea legal pentru:
1. A redobandi acest act atat timp cat mama este in viata
2. Rezilierea acestui act in instanta
3. Dreptul de a le cere chirie daca vor sa continue sa locuiasca acolo
4. Dreptul sa fie scosi din casa definitiv

Va multumesc pentru ajutor!

UN An Nou Fericit!
Răspuns la discuția Despagubiri morale Blue Air
Dvs la fel!
Răspuns la discuția Despagubiri morale Blue Air
procedura de inceput este sa trimiteti la sediul BLUEAIR cererea de a reimbursa costurile cu o copie dupa chitantele care le aveti.
daca nu aveti nici un fel de chitante puteti sa cereti daune ptr asa numitul 'delay of departure for over four hours'.
Ramane la decizia BLUEAIR sa va recompenseze. daca acestia vor da negativ puteti depune plangere in instanta.
Răspuns la discuția Despagubiri morale Blue Air
Buna seara,

Reglementarile pentru a raport daune materilae le gasiti la :

[ link extern ]

Linia de zbor este obligata sa va plateasca la on intarziere mai mare de 4 ore suma de 250 de EUR pe persoana conf EUREG 261/2004 Art 7. Daca s-a anulat zborul sunt obligati sa ramburseze noapte platita la Hotel, daca nu au facut deja acest lucru.

Trebuie sa cititi si termenii si conditiile de la Blue Air deoarce acestea au tendinta sa modifice termenul in favoarea lor netiinand cont ca au conventia de la Montreal si EUREG 261/2004.
Va sfatuiesc sa nu va lasati calcati in picioare.
Dupa ultima hotarare nu s-a mai depus Apel astfel sentinta a ramas valabila.
Care ar fi urmatorul pas , daca mai exista?
Răspuns la discuția Casatorie in uk
Daca va casatoriti in UK Sotia dvs nu are nici un drept demunca.

Va trebui sa mergeti la Home Office in Croydon sa depuneti dupa casatorie actele pentru ca sotia dvs sa dobandeasca dreptul de munca definitiv (cartela albastra). Cand depuneti actele sa folositi Paspaortul Maghiar daca l-ati folosit si la casatorie.

Actele pentru depunere le gasiti pe :

[ link extern ]

Deoarce dupa casatorie dvs sunteti EEA Memeber fara a necesita dreptul de munca, doar sotia dvs are nevoie de REGISTRATION CERTIFICATE.

Procedura normala este de 28 de zile lucratoare de la data depunerii.
Avem o Hotarare Judecatoreasca in favoarea Mamei sa vina sa isi i-a minorul din tara in decurs de 30 de zile. Acest termen a expirat.
Care sunt conditiile in care acuma ar putea sa vina sa scoata minorul din tara?
Amandoua parti sunt deja divortate.

Mama copilui este in Spania, a fost arestatat de nenumarate ori , nu are garantie ca sa isi poata intretine copilul si totusi judecatorul i-a dat dreptul sa isi i-a copilul din tara.

Tatal in schimb are loc de munca, casa si tot ce este necesar.....

Ce se poate face ptr a se impiedica acest lucru cu Sentinta data...?

Va multumesc ptr orice ajutor legal.
Care este cea mai simpla metoda de a obtine un Extras de Carte Funciara din Brasov daca nu sunt in tara? Se poate face online? Daca da exista un link unde se poate lua legatura direct cu cei de la BV?