avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate MANOIL

Activitate MANOIL

Cineva era director si consilier judetean in acelasi timp fiind incompatibil , acum este numai director tot la stat ,ce se intampla daca este gasit de ANI .Este destituit , trebuie sa returneze salariul sau ce efecte va avea legea.
Un salariat cu handicap trebuie sa plateasca contributia la sanatate fiindca el este asigurat in urma handicapului de ce sa i se mai retina din salariu aceasta contributie.
Care este diferenta intre asociatie sportiva si club sportiv ?
Care este procedura de inregistrare la federatia de specialitate?
Cand se va tine urmatorul concurs si alte detalii despre aceasta profesie
Ce obiect de activitate sau activitati trebuie sa desfasoare un ONG pentru a avea dreptul sa poata solicita observatori la alegeri ?
Daca ultima zi de plata a facturii la cablu a picat acum vineri 30 noiembrie ,nu poti plati in urmatoarea zi lucratoare , deja la 18:40 m-au deconectat. Eu am crezut ca este ca la banca daca ultima zi platitoare era sambata sau duminica plateam luni fara nici o problema.

As dori ceva argumentat pe legislatie sa ii pot reclama la protectia consumatorilor.
Va multumesc d-le nucu$

In calitate de client ,am angajat o firma pt.o lucrare intr-o zona in care nu sunt cf si harti actualizate. Doresc sa am garantia ca daca cineva vine si va spune ca am intrat peste proprietatea sa cu ceva metri sa pot chema aceasta firma in garantie pt lucrarile prestate.

Cu deosebita consideratie ,
Manoil.
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract pt. prestari servicii de cadastru si topografie.
Cu multumiri ,
Manoil.
Doresc sa stiu daca aprobarea orarului de functionare a unui club de noapte este solicitat anual la primarie si daca de fiecare data trebuie acordul vecinilor directi sau pana la o anumita distanta.
Mentionez ca acest individ a solicitat semnaturile vecinilor doar la infiintare cand a fost considerat de buna-credinta , dar dupa noptile de calvar pe care le fac clienti acestui local acestia nu mai sunt de acord .Acestia isi pot retrage semnaturile datorita deranjului provocat.
As dori sa imi spuneti si ceva legislatie ce reglementeaza cele sesizate mai sus.
As dori sa stiu daca art 646 din vechiul cod civil se regaseste in noul cod civil, care articol ii este echivalent in noul cod civil