avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate FRONZAT

Activitate FRONZAT

Răspuns la discuția executare silita
va multumesc, intai trebuie sa o fac definitiva, adica sa ma duc la tribunal cu timbre. dupa ce o am cum investesc instanta? precizez ca eu stau in bucuresti si procesul a fost la buzau, deci trebuie sa fac un drum pt sa fie definitiva, investesc instanta si pe urma trebuie executor. imi trebuie informatiile ca suma este de 1500 euro si sa nu ma coste drumurile mai mult decat trebuie sa iau ca deja am 3 drumuri. plus ca sechestru are doar un inculpat ei fiind in solidar la 1500. va multumesc
buna ziua. va spun pe scurt. am castigat in instanta o suma ca daune morale de la 2 persoane. care in prezent sunt in inchisoare. una dintre ele are sechestrul asigurător asupra unor bunuri mobile şi imobile. precizez ca statul are si el de recuperat cheltuielile de judecata. intrebarea este cum pot recupera acum banii?
Discuție lipsa procedura
amana cauza
Nu inteleg ce inseamna LIPSA PROCEDURA
"Pentru lipsa de procedură cu inculpaţii arestaţi.''
copiii imi sunt incredintati mie, de 9 ani, adica sunt tatal
si mama lor nu vrea sa-mi dea semnatura sa inscriu fata la scoala in bulgaria, fiindca NU VREA DE RAUTATE. vrea sa ne faca rau si atat
va multumesc raspuns
dar, in situatia asta ce pot face? pot sa plec cu copilul in orice colt de lume dar nu-l pot inscrie la scoala fiindca nu vrea mama. pai ce tara si justitie mai poate fi asta?
buna ziua
sunt divortat de 10 ani, cu sentinta definitiva, si am 2 fete de 12 respectiv 18 ani
cu ex nu mai avem treaba de ani de zile si in afara de pensia alimentara obligata prin lege din min pe econ nu mai ajuta fetele cu nimic. eu m-am mutat provizoriu in bulgaria si ca sa inscriu fata la scoala imi trebuie de la politia bulgara drept de sedere temporara. pt copil nu-mi poate da fara semnatura mamei sau sa fie decazuta din drepturi. mama copilului nu vrea sa dea semnatura, si in situatia asta nu-mi ramane decat decaderea din drepturi. tin sa mai precizez ca acum 1 an a cerut reincredintarea copiilor, cererea fiind respinsa de instanta din mai multe motive, nu s-a ocupat in ultimii 8 ani deloc de copii, nu s-a interesat de ele, nu le-a trimis nimic, copii nu au vrut la ea etc, etc, etc, si pt treaba asta ne face numai probleme. cum o pot decadea din drepturi fiindca pur si simplu nu vrea sa semneze ca sa pot inscrie fata la scoala?
ea pur si simplu nu vrea sa semneze ca eu sa nu pot inscrie fata la scoala ca sa ma scoata pe mine tata imoral sau asa ceva si sa poata lua ea fata
tin sa mai precizez ca ex este stabilita in elvetia
buna ziua
sunt divortat, 2 copii de 12 respectiv 18 ani
cea mare a abandonat scoala 3 ani, iar acum este din nou inscrisa la scoala in clasa a VIII a. la frecventa redusa
intrebarea mea este ; mai poate beneficia de pensie alimentara? a facut 18 ani luna asta, noiembrie
va multumesc
va rog sa ma ajutati. cineva care ma filmat de cateva ori, a postat pe you tube filmuletele. ce pot face in situatia asta? nu ma lasa in pace deloc si ma terorizeaza. il pot da in judecata?
daca stiti cam cat ma costa un avocat in situatia mea?
da, am fost intrebat si am refuzat