avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate cflorin24

Activitate cflorin24

Buna ziua,
sunt titularul unei I.I si as dori sa colaborez cu un PFA .
PFA-ul va presta un serviciu pentru I.I .
Am obligatia inregistrarii contractului de prestari servicii la ANAF ?
Existe diferenta intre un contract de colaborare si unul de prestari sevicii ?
Reconsiderare ANAF a unei astfel de activitati ca fiind dependenta ce consecinte poate avea pentru beneficiar ?

Multumesc.
Buna ziua ,
sunt titularul unei I.I. impozitare sistem real.

1. Ce implica colaborarea cu o PFA ? ( as dori sa angajez pe postul de vanzator - comert cu amanuntul - o persoana , dar care va trebui sa desfasoare activitate 2 - 3 zile pe saptamana intre 4 - 8 ore / zi , restul programului il voi acoperi eu )

2. Un pensionar cu drept de munca se poate autoriza ca si PFA ? ( exista anumite facilitati fiscale pentru acesta ? )

3. Colaborarea intre I.I. si PFA implica serviciile unui contabil sau pot tine ca si pana in prezent contabilitaea in partida simpla pentru I.I. ?

4. Plata serviciilor prestate de catre PFA cum se efectueaza si ce implica ?

Multumesc.








Am inteles si va multumesc mult pentru raspunsul acordat.
Pentru PFA, impozitare sistem real, am depus deja decl. 200 pentru venit realizat in anul 2013.
Am inteles ca baza pentru calculul impozitului privind plati anticipate in 2014 reprezinta venitul obtinut in 2013.

Depind de o aprobare pentru a mai putea continua activitatea ca PFA anul acesta, pe care o voi afla abia la sfarsitul lunii Februarie.

In cazul in care nu primesc un raspuns favorabil o sa vreau sa inchid/radiez Pfa-ul.

Daca se va emite decizia de impunere pe 2014 si dupa voi dori sa radiez Pfa-ul va trebui sa achit impozit venit/cass aferent deciziei de impunere pe intreg anul ?

Va multumesc.


Multumesc mult pentru raspuns.
Sarbatori fericite !
Buna seara, in cazul unei Intr. Individuale, impozitare sistem real .
Daca Venitul net = total incasari - total plati + total cheltuieli nedeductibile,
pentru un exemplu as dori sa stiu:

Impozit venit 300 lei / platit anticipat pe intregul an, plata trecuta in RJIP dar considerata nedeductibila.

Total incasari = 10.000 lei Total cheltuieli deductibile = 4.700 lei(nu include plata impozit venit)

In RJIP la finalul anului la totalul platilor (col. 7+8) suma trecuta va fi 4.700 lei sau
totalul platilor respectiv 5.000 lei tinand cont ca am trecut si plata cu impozitil pe venit ?
Si care ar fi conform formulei de calcul venitul net obtinut, impozabil ?
Chiar daca pare un calcul simplu as dori totusi sa vad cum se aplica formula in cazul exemplului de mai sus.

Va multumesc .
Cunosc faptul ca nu se mai pot emite facturi, face plati/cheltuieli in numele Intr. Individuale.
Cum trebuie procedat in cazul suspendarii I.I cu casa de marcat, perfect functionala ( s-au emis b.f ) ?
Dar in momentul reluarii activitatii?

Va multumesc.
Buna ziua,
in cadrul unei piete agroalimentare in prezent s-au separat, dar fara o delimitare stricta sectoarele :**legume-fructe ** flori ** lactate** , care impreuna formeaza o zona compacta. Ultimul, sectorul de **marfuri nealimentare/industriale** a ramas practic in afara incintei pietei , fiind constituit intr-o zona unde totul este pustiu.

Asta s-a intamplat odata cu schimbarea conducerii pietei si probabil cu noile reglementari UE.

De mai bine de 20 ani, vanzarea produselor mentionate in titlu s-a facut in cadrul zonei de legume-fructe, unde a existat un contract inchiriere loc si s-au platit taxe la zi. Precizez ca o parte din aceste produse reprezinta productie proprie .
( Intrprindere Familiala, fabricarea produselor de uz casnic din lemn s.a si comercializarea lor in piete, targuri s.a .)

Exista un cadru legal sau se mentioneaza undeva faptul ca vanzarea produselor de uz casnic din lemn, rachita si olarit sa poata fi facuta in cadrul pietei agroalimentare, in zona propri-zisa destinata pietei, a legumelor si fructelor ?
.
In prezent se impune vanzarea acestor produse in sectorul de marfuri industriale.

Va multumesc .

Am cumparat un autoturism in 2008 .
La acea data am devenit al 3 lea proprietar , cu acte.
A fost cumparat din Romania. Fabricat in 2003 si inmatriculat prima data in 2003.
Acum intentionez sa vand acest auto, cine va trebui sa plateasca noua taxa 2013?
Va multumesc.
Buna ziua.
Daca se poate as dori sa obtin raspuns la 2 intrebari.

Pentru Intreprindere Individuala,impozitare sistem real, cu incepere activitate in 2012 luna Aprilie.
Plata CAS a fost suspendata pe parcursul anului ca urmare a declaratiei unui venit brut estimat sub pragul de 4 x salariul mediu brut pe economie. Venitul brut realizat in 2012 a fost sub acest prag si conform acestui lucru prin declaratia 200 depusa in 2013 privind venitul realizat nu voi avea de plata contributie CAS. Asta dupa ce o sa merg la Casa de Pensii sa
demonstrez
.

Pentru faptul ca inceperea activitatii in 2012 a fost in aprilie am avut dreptul ca in 2013 sa completez o noua declaratie estimativa 200.
Din 1 iulie 2012 legea spune:
Contribuabilii al caror venit net anual, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei) nu datoreaza contributie la pensii.

Acum insa fata de anul trecut exista si declaratia 600 .

1 .Intrebarea este daca si in 2013 se poate proceda ca anul trecut si suspenda contributia CAS ?
venitul net estimat ,de data aceasta, raportat la cele 12 luni ale anului fiind sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei)
In cazul meu practic venitul estimat raportat la cele 12 luni ale anului 2013 este sub 741 lei.

Si aici vin cu intrebarea a doua.
2 .Declaratia 600 cum se poate completa daca in cadrul acesteia se regaseste urmatorul text:
*) Venitul bază de calcul nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor
sociale de stat
şi nici mai mare decât echivalentul a de cinci ori acest câştig. ?

Va multumesc