avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate intimatul

Activitate intimatul

Noul cod se aplica si proceselor aflate pe rol sau numai celor deschise de acum inainte?
Răspuns la discuția Comunicarea hotarârii
nu acest lucru am vrut sa intreb,ci daca cumva comunicarea s-a ratacit de la instanta-posta si pana la mine,ce se poate face...
Pe portalul just.ro s-a afisat pronuntarea unei hotarari de aproximativ o saptamana ,dar inca nu am primit comunicarea..Ce pot face pentru a nu intra in decadere de termen pentru apel?Avocatul nu este momentan in tara si nu are rost sa contactez altul..Va multumesc
Răspuns la discuția apel
deocamdata,am la dispozitie doar postarea pe portalul just.ro,nu am nici comunicarea si atat ma mult motivarea..Incercam doar sa imi dau seama de motivul respingerii si ce pasi pot fi facuti in continuare....acolo scrie simplu"respinge actiunea"
Răspuns la discuția apel
Daca la deschiderea actiunii nu au fost depuse toate documentele de identificare ale reclamantului(persoana juridica) si din cauza asta a fost respinsa ca inadmisibila,se pot depune in apel?sau trebuiau la momentul respectiv si acum este tardiv?
Răspuns la discuția apel
intimatul a scris:

buna ziua.Ce se poate solicita in apel,la o actiune respinsa de instanta de fond?


2.Se poate respinge ca inadmisibila,o actiune judecata pe fond?Cu probe,cu martori etc
Discuție apel
buna ziua.Ce se poate solicita in apel,la o actiune respinsa de instanta de fond?
pe scurt:
1.Un creditor a facut cerere de chemare in judecata(contestatie la executare) pentru partajarea unui imobil proprietete comuna codevalmas
2.Am facut intampinare in care am cerut respingerea actiunii ca inadmisibila si nefontata pe diverse motiive.Judecatorul nu a considerat ca este cazul sa discute exceptiile la inceputul procesului,din motive numai de el stiute
3.in cursul desfasurarii procesului,am solicitat reconversie,proband cu acte si martori ca participarea mea la obtinerea imobilului a fost mai mare decat a celeilalte pari,pentru care,am achitat si taxa de timbru(2000 lei)
4.Cererea de reconversie a fost admisa
5.La ultimul termen,judecatorul s-a trezit ca trebuie sa discute exceptiile,s-au discutat si apoi a ramas in pronuntare.
6.Pronuntarea este cam asa..respinge cererea princip[ala(a creditorului,cel care a intentat actiunea) si respinge si cererea de reconversie.....cu apel
Toate bune si frumoase,dar respingand cererea de chemare in judecata,am ramas cu taxa de timbru platita degeaba la reconversie..O MAI POT RECUPERA?
Răspuns la discuția pensionare
intimatul a scris:

angajatul care are depus dosarul de pensionare,poate fi concediat,inainte de solutionarea acestuia si obtinerea dreptului de pensie?baza legala


este ok..m-am documentat..moderatorul poate inchide topicul
Discuție pensionare
angajatul care are depus dosarul de pensionare,poate fi concediat,inainte de solutionarea acestuia si obtinerea dreptului de pensie?baza legala