avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate netcupeter

Activitate netcupeter

Mulțumesc pentru răspuns!
Ca o concluzie, făcând abstracție de celelalte cheltuieli, ambele PFA vor plăti impozit pentru 10000 lei fiecare.
PFA 1 din domeniul constructiilor semneaza un contract cu o firma pentru suma de 20000 lei.
PFA 1 subcontracteaza la PFA 2 pentru aceeasi lucrare pentru suma de 10000 lei.
Ambele PFA-uri neplatitoare de TVA.
Intrebarea este, cum se impart taxele si impozitul catre stat intre cele doua PFA-uri? Mai concret, pentru ce suma trebuie sa plateasca taxe si impozit fiecare dintre cele doua PFA-uri?
Multumesc!
Multumesc!
Daca mama se intoarce la serviciu cu 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, tatal cat mai poate sta maxim in CCC? 2 luni?
Multumesc!
Pe parcursul celor 60 de zile, in care mama se intoarce la serviciu, tatal poate intra in CCC pe ce perioada?
Inainte sa se modifice legea cu indemnizatia, tatal a depus negatie referitoare la CCC, dar acum, cu noua lege, ar fi o idee buna sa intre si el in concediu.
Se mai poate modifica negatia anterior depusa?

Multumesc!
Buna seara,

Legat de revenirea din CCC, cu 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani de catre copil:
Data de revenire din CCC ar trebui sa fie 22 decembrie 2016. In perioada aceea compania trimite angajatii sa lucreze de acasa. Persoana care a fost in CCC nu poate incepe direct sa lucreze de acasa deoarece au trecut aprox 2 ani de cand nu mai este la curent cu ceea ce s-a mai adaugat/schimbat in companie.
Intrebarea este, cele 60 de zile pot incepe cu concediu de odihna?
Concediul de odihna se considera venit impozabil astfel incat sa nu fie afectat stimulentul de insertie?
Buna ziua,

Sa incep cu o mica poveste pentru a se intelege subiectul.
Detin doua locuinte. Una este inchirita legal, cu contract de inchiriere inregistrat la ANAF. In cealalta locuiesc eu.
Chiriasii nu au platit abonemantul RCS pe luna martie 2016. Sunt obligati prin contractul de inchiriere sa-l plateasca... s.a.m.d, e probelma intre mine si ei.

Am vrut sa achit pe DigiCare factura pentru apartamentul in care locuiesc eu, iar RCS nu ma lasa sa achit factura pe luna aprilie 2016 deact daca achit si factura restanta pentru locatia inchiriata.
RCS are dreptul legal sa conditioneze plata facturilor pentru doua locatii diferite daca aceste locatii apartin aceluiasi proprietar? Chiar daca una este inchiriata legal?

Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema!
In data de 09.11.2015 am depus la DGASPC sectorul 2, solicitarea de intoarcere la locul de munca pentru sotie precum si refuzul tatalui de a sta luna a 12-a acasa, cu copilul. Copilul implineste 1 an in data de 20 februarie 2016.
Ulterior, din motive personale, am decis sa prelungim concediul mamei pana la varsta de 2 ani a copilului.
Trebuie sa mergem la APISMB pentru a depune cerere, etc.
Intrebarea mea este: Cate luni va primi mama indemnizatia de cresterea copilului in cazul in care nu se intoarce la locul de munca la 11 luni si prelungeste CIC pana la 2 ani?
Cum ar trebui sa cerem autoritatilor plata indemnizatiei pana la varsta de 1 an a copilului?
Multumesc!
tibiolah a scris:

Sugestie:
Garanţia depusă proprietarului da câtre chiriaş, se va folosi de câtre proprietar, pentru acoperirea cheltuielilor de orice natura datorate câtre proprietar pentru toata perioada cat a beneficiat de calitatea sa de chiriaş: (chirie, taxe si facturi neachitate, acoperirea altor daune provocate sau datorate proprietarului prin folosirea sau întreţinerea necorespunzătoare a bunurilor închiriate, daune provocate prin renunţarea unilaterala de câtre chiriaş la contractul de închiriere, etc.).
Garanţia se va restituii chiriaşului la încetarea contractului, după achitarea datoriilor pentru plata chiriei, a taxelor câtre asociaţia de locatari, a facturilor de utilități aferente spaţiului închiriat, precum si după achitarea eventualelor daune provocate spaţiului de locuit, ale părțile de uz comun și a dotărilor închiriate.
Garanţia se va pierde de câtre chiriaş in cazul nerespectării in totalitate a prevederilor din prezentul contract, inclusiv prin renunţarea sa în mod unilateral la contractul de închiriere, înainte de expirarea termenului contractual.



Nu cumva este ilegal sa scriu in contract ca se pierde garantia pentru nerespectarea conditiilor contractuale?
Asta am gasit in Legea 114 din 1996:
Art. 22. - Sunt nule de drept orice clauze cuprinse în contractul de închiriere, care:
.....
e) autorizează pe proprietar să obţină venituri din nerespectarea clauzelor contractului de închiriere.
Am uitat de garantie.
Acum am trecut si garantia.
Imi mai puteti sugera altceva?