avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate andreia5

Activitate andreia5

Sunt angajata ca si asistent personal pentru o persoana cu grad de handicap, cu carte de munca, 8 ore pe zi. Acum as vrea sa lucrez pentru o firma, part time, de fapt ar trebui sa caut clienti si sa fac contracte. Voi fi platita cu procente, nu o sa am un salar fix. Si as vrea sa mentionez ca e doar pe perioada determinata 1-2 luna. As vrea sa stiu ce contract pot sa semnez, ce contract de angajare sau contract de colaborare, tinand cont de faptul, ca sunt deja angajata.
am facut un pfa, pentru a putea inchiria 3 casute de camping. pentru clienti emit facutura si bonul fiscal, si am o fisa de sosire si plecare a turistului, ce completez. Insa problema mea este ca nu am autorizatie de functionare, nu stiu daca trebuie sa am, sau de unde sa obtin acest document daca e nevoie. Nu e de ajuns certificatul constatator?
Inchiriez 3 casuta camping in timpul verii, si pentru asta am facut un PFA. Am certificatul de inregistrare, certificat constatator pentru sediu, certificat constatator pentru punctul de lucru, si rezolutie. Vreau sa va intreb, daca e nevoie sa ma duc la autoritatile publice pentru diferite avize. (pompieri, mediu etc) In certificatul constatator scrie ca s-a inregistrat declaratia pe propria raspundere, conform careia firma indeplineste conditiile de functionare, specifice pentru fiecare autoritate publica. Adevarul e ca nu mai stiu ce era in aceea declaratie pe propria raspundere. Va multumesc
Răspuns la discuția contract de inchiriere
Asta inseamna ca pana sa cumpara cineva prin licitatie acel imobil, eu pot folosi? Dar ar fi legal sa inchei acest contract de inchiriere/comodat, sau proprietarul nu are dreptul? Va multumesc
As vrea sa inchiriez un imobil, ca sa deschid acolo un magazin. Insa acel imobil este girat la banca, si chiar se liciteaza. In acest caz pot sa fac contract de inchiriere sau contract de comodat cu proprietarul? sau deja impbilul nu mai este al proprietarului?
Daca adaug coduri CAEN la PFA pe care il am deja, pentru a deschide si un magazin de materiale de constructii, va trebui sa am un document care atesta pregatirea in domeniu? In acest caz diploma de masterat Stiinte economice, Marketingul si managementul firmei ar fi de ajuns, sau va trebui sa urmez un curs? Multumesc
Am un pfa (inchiriez casute camping), si as vrea sa deschid si un magazin cu materiale de constructii. Imi spuneti va rog daca as putea sa adaug coduri CAEN, si sa mai am un punct de lucru? Stiu ca daca am PFA, nu pot avea si II, dar SRL nu as vrea sa deschid. Va multumesc
Imi spuneti va rog, daca sunt asistent personal pentru un bolnav, angajata cu carte de munca, cum as mai putea lucra si altundeva?
Imi spune cineva va rog, daca in certificatul de producator, cu care ma duc la piata pentru a vinde, se poate trece si oua?
Discuție pfa declaratii
Am un pfa, inchirieriz casute camping, si platesc impozitul pe venit. Pana acum am depus la finante declaratiile 200 si 220. Imi spuneti va rog daca mai e nevoie sa depun vreo declaratie la finante?