avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate marian1268

Activitate marian1268

casatorita de 31 ani, avem un copil de 25 ani. locuim toti in casa parintilor mei.
1/4 din casa este vanzare cumparare pe numele meu si a sotului datorita faptului ca i-am dat bani fratelui meu sa renunte la casa. .
restul casei, de 3/4, mi-a revenit prin succesiune de la parinti.
daca eu mor, cum revine casa copilului si sotului? multumesc! o zi buna!
in urma unei succesiuni prin judecata, in anul 2000, un mare expert, a impartit 8 ha, la 7 frati in 35 bucatele, fara acces. dupa cate stiu, terenul in forma actuala (35 bucati) nu este intabulat. acum, noi cei ramasi vrem sa anulam acea sentinta judecatoreasca, sa revenim la o singura bucata de pamant in care sa fim toti proprietari. terenul este in vrancea. noi fiind prin toata tara, va rugam sa ne spuneti pasii de urmat in asa fel incat sa nu mergem de foarte multe ori la tribunal. putem deschide acest proces oriunde in tara, sau numai in vrancea? multumesc!
vreau sa schimb numele de la contractul cu engie. mai exact mama mea a decedat, am facut succesiunea, am trimis extras cf la engie de unde rezulta ca sunt unic proprietar al imobilului, iar ei nu vor sa schimbe numele pe motiv ca vor certificatul de mostenitor. extrasul cf trimis celor de la engie, este scos in urma succesiunii, data lui fiind 23.11.2020, actele trimise la engie sunt 16.12.2020 respectiv 21.12.2020 si la fiecare depunere de acte primesc acelasi raspuns: vor certificatul de mostenitor! extrasul cf proaspat eliberat, nu ar trebui sa bata un certificat de mostenitor din 2010 (decesul tatalui),sau 2020(decesul mamei)?
buna ziua. avem un titlu de proprietate pe numele a 4 frati. 2 sunt decedati. copiii unuia dintre cei decedati nu vor sa faca succesiunea pt a ne putea pune in ordine cu actele. vrem sa intabulam acel tere si vrem sa facem impartirea terenului. cum putem proceda in aceasta situatie. va multumesc.
Răspuns la discuția Insotitor persoana handicap
multumesc! o zi buna!
Buna ziua, mama mea are handicap grav cu insotitor. Eu lucrez. Ma pot angaja cu al 2lea loc de munca la primarie ca insotitor? Sau fiica mea este eleva in clasa a 12a se poate angaja ea? Care sunt posibilitatile? Multumesc! Weekend placut tuturor!
Sotia din prima casatorie a murit. Aveau 2 copii. Sotul dupa nici un an de la moartea sotiei s-a recasatorit. Avand 2 copii, viitoarea sotie i-a pus conditia sa-i puna jumatate de casa pe nume. Asta se intampla in 1939. S-au casatorit. Au mai facut 2 copii. El a murit, s-a facut succesiunea unde au fost chemati sotia si toti cei 4 copii. Ok. A murit si sotia in 2014. La succesiune s-au dus doar copiii ei. Intrebare: fiind vorba de casa pe care i-o facuse donatie la casatorie ,plus ce i-a mai revenit sotiei la decesul sotului, (deci bunuri pe care le avea provenite din prima casatorie a sotului) nu trebuia ca la succesiune sa fie chemati toti cei 4 copii? In cazul in care trebuiau sa fie chemati si copiii din prima casatorie, in cat timp se poate ataca succesiunea si care sunt pedepsele pt cei 2 frati mincinosi si martori care au spus ca doar ei 2sunt mostenitori. Multumesc! O zi buna!
am primit amenda pt vignieta. in localitatea unde locuiesc este o camera pt vignieta. camera este situata in localitate. eu puteam foarte bine sa nu ies din localitate. trebuie sa platesc amenda, sau poate fi contesta cu sanse sa nu o platesc.
platesc pensie alimentara 1/3 din salar pt 2 copii. cel mare s-a retras de la facultate. a plecat din tara. cum pot plati pensie doar pt un copil?
Răspuns la discuția ajutor batrani
multumesc !