avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate lucianbucur

Activitate lucianbucur

Discuție poprire salariu
cum pot sa opresc blocarea sumelor din cont (salariu) de la banca daca im este retinuta la firma poprirea?
Discuție permis auto
mi-a fost anulat permisul auto pentru refuzul prelevării de probe biologice. Ce trebuie sa fac pentru a redobândi permisul auto?
Va mulțumesc!
Discuție poprire salar
Executorul a trimis si la banca si la societate adresa de poprire pe salar si nu este legal sa mi se retina de doua ori. Ce se poate face?
Răspuns la discuția Decizie CCR in materie penala
Daca decizia CCr trece de cele 45 zile, art 6 din L 241/2005 devine neconstitutional deci nu mai este infractiune. Cod Penal:
Art. 4 Aplicarea legii penale de dezincriminare
Legea penală nu se aplică faptelor săvârşite sub legea veche, dacă nu mai sunt
prevăzute de legea nouă. În acest caz, executarea pedepselor, a măsurilor educative
şi a măsurilor de siguranţă, pronunţate în baza legii vechi, precum şi toate
consecinţele penale ale hotărârilor judecătoreşti privitoare la aceste fapte încetează
prin intrarea în vigoare a legii noi.
????
Decizia Curtii:
Într-o altă decizie, CCR a hotărât cu majoritate de voturi că un articol al legii pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale (241/2005) este neconstituţional. Este vorba despre articolul 6, care prevede că „constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 6 ani reţinerea şi nevărsarea, cu intenţie, în cel mult 30 de zile de la scadenţă, a sumelor reprezentând impozite sau contribuţii cu reţinere la sursă”.
Ce se intampla in acest caz cu o hotarare de condamnare cu suspendare definitiva acum 1,6 ani?
Multumesc!
Răspuns la discuția Art 337 NCP
de ce in NCP apare sintagma " de a se supune prelevării de mostre biologice" si mostre de sange?
Discuție Art 337 NCP
exista vreo sentinta definitiva favorabila inculpatului pt faptul ca - prelevarea de mostre biologice - nu insemna DOAR prelevarea de sange, alta i-a fost refuzata la un spital de nivel judetean? Nu au fost victime sau pagube.
cum pot sa accesez codul penal valabil la 01 august 2013?
multumesc
poate beneficia cineva de amnistie si gratiere simultan?
adica:cineva condamnat (cu suspendare sau nu) si aflat in cercetare penala pt o alta infractiune?
Am fost condamnat la plata datoriilor unei firme (260.000 lei) in 2009 dupa un proces de 4 ani.
Nu am avut aparator pt ca lichidatorul firmei mi-a spus ca nu e nevoie.
In momentul primirii acasa a sentintei eu eram in concediu (pot dovedi cu documentele existente la Camera de munca) si plecat din localitate.
Pentru primirea sentintei, cel care a adus-o, a pus-o pe mama sa semneze pt ea.
Mama era in varsta de 75 ani cu handicap nevazator accentuat (cu documente)
si nu a stiut ce semneaza.
Pot declara contestatie in anulare?