avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate robert1958

Activitate robert1958

Răspuns la discuția Lista cu locatarii

Nu sunt „glumițe de cartier”, sunt doar reguli elementare de bun simț care rezolvă multe dintre dilemele dvs. cu privire la utilizarea interfonului sau a video-interfonului de către vizitatori.

Nu vă faceți griji nici în privința curierilor (se descurcă foarte bine cu codul de apelare în baza numărului apartamentului) nici în privința telefonului mobil câtă vreme toate precupețele ( din piață ) au cel puțin câte unul dar dacă dvs, țineți morțis ca numele să vă fie afișat alături de video interfon pentru vizitatorii dvs, în timp ce ceilalți vor ca identitatea să le fie protejată în raport cu locația, sunteți liber să puneți un afiș mare doar cu numele dvs și codul de apelare . Nu vă oprește nimeni.

Altfel, numele proprietarilor se încadrează la date cu caracter personal iar pentru a fi afișat pe liste lângă interfon sau video-interfon, trebuie obținut consimțământul acestora în conformitate cu art. 6 alin. 1 lit. a din regulamentul GDPR așa cum am susținur anterior:

„dacă proprietarii își dau acordul în scris ( consimțământ explicit ) , numele lor pot fi afișate oriunde, chiar și pe ușa de la intrare, nu numai lângă interfon”.

Cu privire la numele „ sonore” .......... fără comentarii. Recomandările dvs, se încadrează la sub-glumițe de cartier de provincie și nu pot face obiectul unei discuții .



latka a scris:

Am inteles, acum, dupa ce nu mai aveti nici un argument juridic, sau temei legal, ati dat-o pe glumite de cartier si oaresce antropologie. Ati votat deja in hotarire AG ca toata lumea din condominiu (+ plus vizitatorii ) trebuie sa aiba telefon mobil si toata lumea sa fie acasa cind vin curierii , nu altcineva din familie, pentru ca nu stie curierul numarul ?


Răspuns la discuția Lista cu locatarii
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui să cunoașteți cel puțin faptul că în lumea civilizată vizitele se anunță.

Deci îl sunați pe amicul Popescu sau îi trimiteți un mesaj pe WatsApp și-l anunțați despre intenția dvs, prilej cu care vă va comunica numărul apartamentului sau codul de apelare sau dacă nu are chef să vă primească vă va spune că „tocmai a plecat din localitate pentru câteva zile”. Nu ar fi frumos să se trezească cu dvs. la ușă fără a vă fi anunțat vizita.


Apopos, cu totul și cu totul întamplător la una dintre scări am doi proprietari „Popescu”, fiecare deținând câte un apartament. Ce fac, afișez în lista de lângă video-interfon numele și prenumele ambilor ca să știți dvs. pe care îl vizitați ?
Cum fac cu numele „ sonore ” ( și sunt destule) ale celor care nu doresc ca numele lor să fie divulgate printr-o banală listă afișată lângă video-interfon ?

Asociația nu are nici un interes legitim în a divulga numele tuturor proprietarilor doar pentru că cineva ( nedotat cu un banal telefon mobil ) vrea să facă o vizită neanunțată unui amic ( dl. Popescu) căruia nu-i cunoaște numărul apartamentului ( poate nici scara sau blocul ) și implicit codul de apelare.

Deci după ce dl. „Popescu” vă va comunica adresa completă ( inclusiv numărul apartamentului) veți găsi pe corpul interfonului sau pe display-ul video - interfonului toate instrucțiunile pentru a forma corect codul de apelare și a nu deranja alți proprietari. Dacă nu vă descurcați îl sunați din nou pe amicul „Popescu” pentru a vă scoate din încurcătură,



latka a scris:

Avem un video-interfon. Faptul ca nu ati vazut lista afisata pe geamul de linga, nu inseamna nimic, nu trebuie sa generalizati. Nu inteleg cum functioneaza interfonul dvs. Eu vin acolo, stiu ca exista un amic, Popescu , dar nu stiu numarul apartamentului. Cum apelez corect ? Bag coduri de apel la rind, apas pe "clopotel" si ma prind cind imi raspunde Popescu ? Sau vreun vecin mai milostiv (exista ?) care-mi raspunde politicos si ma lamureste ? Poate sa-mi ofere acele date, fara sa fie acuzat de amicul Popescu ca incalca normele GDPR ?


Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Nu știu ce interfon rudimentar aveți dvs. eu nu am văzut nicăieri afișat numele proprietarilor alături de interfon. Codul de apelare este sau are legătură cu numărul apartamentului, urmat de „clopoțel”.

latka a scris:



Altfel ce rost are interfonul ? Se poate inlocui cu un electromagnet actionat de la distanta, pus la usa. Wireless :) Cel ce vine din exterior, suna pe mobil pe cel din interior si i se da drumul.


Dacă un proprietar sau mai mulți și-au exprimat consimțământul în privința afișării numelui lângă interfon, numele lor poate să fie asociat codului de apelare însă asta nu este valabil și pentru proprietarii care din diverse motive nu și-au exprimat consimțămâmtul ( ca de exemplu nu vor ca numele lor să fie asociat cu acea adresă și nu toți proprietarii poartă numele „Popescu” sau „Ionescu”, putând fi nume asociate politicii sau lumii afacerilor)

Dar dacă la dvs. în asociație ( mai bine zis într-una dintre ele) este altfel și se afișează numele proprietarilor atât în listele de plată cât și lângă interfon fără consimțământul explicit al acestora, asta reprezintă o excepție, regula generală fiind cea în care este nevoie de consimtământul explicit al proprietarilor.

Răspuns la discuția Lista cu locatarii

latka a scris:


Eu v-am întrebat, civilizat, de temei legal, în argumentație vad ca folosiți tot felul de pseudo-argumente, gen ca asa practicați în asociație ( sofism clasic). Foarte bine, faceți cum doriti, dar nu mai folosiți cutumele dvs. pe post de argument. Abia acest lucru e penibil.



Dvs folosiți „cutume” pe post de argumente ( „la mine în asociație....” spuneți dvs.- într-una da în cealaltă ba).

[ link extern ]

2. În ceea ce privește dezvăluirea datelor precum numele și prenumele proprietarilor/locatarilor la avizierul scării de bloc, precizăm că în lipsa unei prevederi legale exprese datele pot fi dezvăluite doar pe baza consimțământului persoanei vizate, potrivit art. 6 alin. (1) lit. a) din RGPD.
În ceea ce privește consimțământul (art. 7 coroborat cu art. 4 pct. 11 din RGPD), acesta trebuie acordat printr-o acțiune neechivocă care să constituie o manifestare liber exprimată, specifică, în cunoștință de cauză și clară a acordului persoanei vizate pentru prelucrareadatelor sale cu caracter personal, cum ar fi o declarație făcută în scris, într-o formă inteligibilă și ușor accesibilă, utilizând un limbaj clar și simplu.
Absența unui răspuns sau absența unei acțiuni din partea persoanei vizate nu constituie un consimțământ valabil.

Consimțământul trebuie să vizeze toate activitățile de prelucrare efectuate în același scop sau în aceleași scopuri, iar asociația de proprietari trebuie să fie în măsură să demonstreze faptul că persoana vizată și-a dat consimțământul pentru operațiunea de prelucrare a datelor cu caracter personal.



Adică dvs. considerați că dacă numele și prenumele proprietarilor nu pot fi dezvăluite la avizier decât cu consimțământul acestora ( ca persoane vizate), numele acelorași proprietari poate fi afișat lângă interfon fără consimțământul acestora ?

A afișa numele proprietarilor „lângă interfon”, deci în exteriorul protejat prin cod acces, ar duce nu numai la expunerea proprietarilor ci a întregii famili a acestora. De aceea trebuie consimțământul explicit al fiecărui proprietar.

Mai gândiți-vă.
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Haideți să punem punct acestei discuții, devine penibilă.

Acum ceva vreme susțineați :

„Cea mai buna formula de a impaca "capra GDPR" cu varza " informarii corecte la avizier", respectiv lista lunara a cheltuielilor, e ca numele proprietarului sa nu fie trecut, doar numarul apartamentului. E o formula destul de intilnita la majoritatea asociatiilor (cel putin, la mine in oras, asa se procedeaza). Nici pe lista de la interfon nu mai apare numele”.

Acum o întoarceți „ ca la Ploiești”:

„Unde locuiesc eu lumea nu e asa de paranoica si exista liste atit la interfon, sau la avizier, cu numele proprietarilor si numarul apartamentului”.

Pe care să o ia „de bună” utilizatorul @ Enil ?

Să auzim de bine !

latka a scris:

Nu scrie nicaieri in normele GDPR, ca intr-un astfel de caz e nevoie obligatoriu de consimtamint explicit al proprietarilor.
Aici discutam depre temeiuri legale, nu despre ce destepti sunt vizitatorii ce vin la condominiul asociatiei dvs. si trebuie sa foloseasca interfonul.


Răspuns la discuția Lista cu locatarii

Nu ați înțeles bine, toată lumea se descurcă și fără lista proprietarilor alăturată interfonului ( probabil) cu excepția vizitatorilor care vin la proprietarii din asociația dvs.

Și mai repet,

„dacă proprietarii își dau acordul în scris ( consimțământ explicit ) , numele lor pot fi afișate oriunde, chiar și pe ușa de la intrare, nu numai lângă interfon”.


latka a scris:

Nu trebuia sa repetati, pentru mine, multumesc daca ati inteles in sfirsit, e bine.
Ca va descurcati si fara, e strict treaba dvs.., nu toti se descurca, mai ales cind nu au telefon mobil la indemina.

Pe ce considerente vă bazați dle Cornel Vasile pentru a concluziona că răspunsul este off-topic și necesită moderare prin eliminare ?

Repet:

Ar fi de folos dacă ați preciza care a fost „abaterea” sancționată contravențional și temeiul juridic stipulat în PV.

Există o asociație de proprietari înființată pentru imobilul dvs. ?


Sunt informații necesare pentru a vedea dacă prevedrile OG 2/2001 sunt coroborate cu legea nr. 196/2018 sau cu legea nr. 287/2009 cu privire la Codul civil.
Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Repet, doar pentru dvs. „interfonul devine inutil, daca nu exista o lista de apelare, pentru cei veniti din exterior”.

Noi, ceilalți, ne descurcăm și fără această listă.

latka a scris:

Esenta e alta :interfonul devine inutil, daca nu exista o lista de apelare, pentru cei veniti din exterior.
Normele GDPR nu intezic nicaieri existenta acestei liste. Nu din inconstienta .

Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Sper că utilizatorul Enil, autorul postării, a înțeles esența :

„dacă proprietarii își dau acordul în scris ( consimțământ explicit ) , numele lor pot fi afișate oriunde, chiar și pe ușa de la intrare, nu numai lângă interfon”.

Dar dacă dvs. nu vă dați seama „ cum ar fi interfonul util, daca nu stii la ce cod asociat sa suni”, asta nu înseamnă că și alte persoane se află în aceeași situație.



latka a scris:

Asa ca normele GDPR nu sunt atit de restrictive, cum le prezentati dvs.

Nu-mi dau seama cum ar fi interfonul util, daca nu stii la ce cod asociat sa suni si, daca stii ca exista o anume persoana acolo.

Răspuns la discuția Lista cu locatarii
Nu, nu a fost amendată nici o asociație de proprietari că există o listă cu numele proprietarilor lângă interfon, pentru că nici o asociației de proprietari nu este atât de inconștientă încât să afișeze acea listă.

Așa cum am afirmat mai sus , afișarea numelui proprietarilor nu este nicidecum „o modalitate simpla de a nu apela aiurea pe oricine” ci poate deveni oricând un pericol pentru siguranța proprietarilor.

Chiar din citatul pe care l-ați redat mai sus, reiese faptul că prelucrarea datelor cu caracter personal în asociațiile de proprietari ( inclusiv numele proprietarilor) se face în scopuri anume, nicidecum pentru a le afișa lângă interfon sau pe ușa de la intrare însă așa cum am afirmat în primul răspuns „Numele proprietarilor se încadrează la date cu caracter personal și nu pot fi afișate decât cu acordul scris ( consimțământ explicit) al fiecărui proprietar”.

Adică dacă proprietarii își dau acordul în scris ( consimțământ explicit) , numele lor poat fi afișate oriunde, chiar și pe ușa de la intrare , nu numai lângă interfon.


A trecut vremea când numele proprietarilor erau inscripționate chiar și pe cutiile de scrisori.

latka a scris:

A amendat ANSPDCP vreo asociatie ca exista o lista la interfon ? Popescu, Ionescu, Vasiliu, Marin, Tibuleac, etc....ce mare brinza. Ce date sensibile au fost expuse ? E CNP-ul acolo, data nasterii, seria si numarul cartii de identitate ? Nu.