avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate valsib

Activitate valsib

Buna ziua
Doresc sa ajut o persoana are 73 ani a muncit prin multe locuri dupa spusele lui nu are carte de munca, este nascut in jud. Bacau,a mucit cel mai mult pe la I A S -uri in jud Sibiu carenu mai exista. locuieste din mila unora in jud. Alba unde are adresa respectiva si ajutor social.
Cum pot sa aflu vechimea lui si pe irma ce oasi sa fac.
Multumesc.
Multumesc
Buna ziua, asa ar trebui sa anunt ISCTR dar stiti cum e cu autoritatile in judet nu se baga decit la straini, prin mail e bine daca ii notific?
Mi-am depus demisia cu acordul partilor cu data de 1.04. adica cu 10 zile de preaviz nu cu 20 dar nu a vrut sa semneze secretara pe copie sau sa-mi dea nr. de inregistrare zicea ca ma suna patronul sa ma lamureasca
Daca nu mai merg dupa acea data la munca suport consecinte?
Am anuntat telefonic, de 3 ori in 15 zile atit patronu cit si directorul , insistind sa vina sa vada starea,
Masina nu ajunge la garaj
Masina de mare tonaj face naveta in zona industriala dar 6 km pe DN , nu prea ii intereseaza
Raspunsul dat de patron- Ce vrei mai omule sa scimb in fiecare sapt cauciucurile ?
Multumesc, dar daca nu e de acord si trebuie sa ramin in preaviz, si in conditiile date este un real pericol ,iar in CIM am obligatii de plata in caz de accident.
Daca, doamne fereste , se intimpla accident si se constata ca auto avea defectiuni cine raspunde?
Trebuie sa specific motivul demisiei, daca nu e de acord?
Buna ziua, ce se intimpla daca imi depun demisia la zi desi in CIM trebuie preaviz, mentionez ca stare autovehicolului de mare tonaj este intr-o stare tehnica deplorabila , am anuntat firma de 2 sapt. si nu ea masuri, este pericol pt siguranta circulatiei imi e frica sa mai conduc.
Multumesc
Buna ziua, care este diferenta intre intreprindere individuala si srl
-intreprinderea individuala poate sa solicite licenta transport rutier de marfuri ?
-i.i. sau srl in cazul activitatii de transport rutier de marfuri ce ma sfatuiti sa infintez?
Multumesc.
Discuție Indice EURIBOR
Buna ziua, poate banca sa mareasca valoarea indicelui de referinta doar la un credit sau? Intreb, deoarece anul trecut am facut reclamatie la OPC pentru comision de administrare si am primit raspuns ca e legal, acum sa se razbune pe mine cind euribor scade la mine creste?
astfel am primit ...." valoarea euribor la creditul tau sa modificat incepind cu 31.12.2013 de la 0.32% la 0.393% " cit inseamna aceasta marire la o rata de 280euro?
Multumesc
Răspuns la discuția Conducerea ATV-ului
Multumesc de raspuns, dar nu gasesc articolul de lege care sa prevada clar acest lucru.