avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate fifi58

Activitate fifi58

o persoana are 2 locuri de munca fiecare cu 8/zi
la al 2-lea loc de munca este angajata nu mai din septembrie 2016
Cum se calculeaza la al 2-lea loc de m .ind de maternitate ne avand 6 luni in ultimile 12 luni
Discuție preaviz
Sunt incadrata cu contract de munca pe perioada nedeterminata de timp partial de 4 ora.Programul meu de lucru nu este zilnic de 4 ore ci este repartizata neuniform pe 12 zile in total de 84 ore sau de 86 in functie de nr de zile lucratoare ale lunii.
Vreau sa-mi dau demisia cu respectarea periadei de preaviz de 15 zile prevazut in contractul de munca . In aceasta perioada de 15 zile daca cele 60 ore (15*4) lucrez tot asa dupa un program neuniform( de ex in 8 zile cate 8 ore) este legal ??,din pct.de vedere legal pot sa fiu invinuita ca nu am respectat perioada de preaviz
Contribuabilii, persoane impozabile stabilite în România, platitori de tva declaraţi inactivi ,ce obligatii au privind TVA aferent stocului de marfa - trebuie sa platesca (sa restituie pentru la vremea respectiva a fost dedus )
se poate desfiinta pe motive economice
postul ocupat de o femeie insarcinata
o persoana care este asociat unic la o firma(srl) poate sa fie actionar cu 20% la o alta firma (SRL) eventual la un srl-d
pentru livrare/achizitie dintr-un stat non UE-import/ export- se complecteaza decl.394- ??
In decl.394 -sectiunea F- se complecteaza cu livrare de bunuri( export) in afara UE??
care este scutit de tva in -, cum se complecteaza casuta denumita"tva"
O firma din Ro poate sa sponzorizeze o fundatie cu sediul in HU -care desfasoara activitate (umanitar) in Ro ,
trebuie sa se inregistreze in Ro ,sa deschida punct de lucru , sau sediu ?

Ce implicatii fiscale ar fi pentru firma din Ro
incepand cu 1.01.2016 ce impozit (3% sau2%) va plati o microintreprindere care are un singur angajat cu program de 8 ore , dar momentan se afla in CCIC- cu contract de munca suspendat
Răspuns la discuția schimbarea sediului
Multumesc de raspuns

foarte bine fara tva !!!! -2 ani fara tva !!!-
nu-mi vine sa cred