avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate mishhha

Activitate mishhha

Buna ziua,

La completarea notificarii catre Autoritatea Nat. de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, la pct. 15 -Masurile luate pentru asigurarea securitatii prelucrarii, se cere anexarea unui document ce trebuie sa contina politica de securitate a prelucrarii datelor cu caracter personal, sau extrase din politica interna a operatorului ce contin aceste masuri. Intrebare:

La ce document fac referire cei de la Autoritate? Ce document trebuie sa fie anexat? Ce reprezinta politica interna a operatorului?


Răspuns la discuția Contract comodat PFA
contractul va fii intocmit sub semnatura privata.
Am o nelamurire. In redactarea unui contract de comodat, este obligatoriu sa se specifice in mod expres datele privitoare la dobandirea titlului de propietate asupra imobilului ce face obiectul contractului ( ex: imobil dobandit prin..., conform..., autentificat la....., titlul de propietate/nr,data fiind inscris in Cartea funciara.....la....) ?
Multumesc.
Răspuns la discuția extras ReviSal
multumesc!
Discuție extras ReviSal
Buna ziua.

Doresc sa devin PFA, si imi trebuie la ONRC ( mi se cere de la ei), pe langa copiile dupa certificatele de pregatire profesionala ( probabil nu sunt indeajuns ), si o dovada a experientei in domeniul pe care doresc sa il ''activez'' ca domeniu principal de activitate-PFA. Anterior am mai lucrat in respectivul domeniu , iar intrebarea mea este CUM POT INTRA in posesia unui extras ReviSal de la ITM,care sa ateste experienta mea de la locul de munca anterior.Multumesc.
Va multumesc foarte frumos la toti!
Buna ziua!
Am cateva intrebari (nedumeriri), si anume:
1.Cine detine drepturile de autor asupra unei aplicatii realizata pentru Iphone, Ipod? (firma care a creat aplicatia-Prestatorul, sau clientul care a cumparat aplicatia realizata de respectiva firma)?
2.Trebuie intocmit si un contract de cesiune ( exclusiva, sau neexclusiva) a drepturilor de autor ale aplicatiei, pe langa cel de prestari servicii?
Multumesc!
buna ziua.intrebarea este cum pot apara din punct de vedere juridic un site,precum si continutul sau.ce trebuie sa am in vedere pt acest lucru?
multumesc frumos
Buna ziua. Eu ca post comercial de radio, am nevoie de licenta din partea UPFR, pentru a difuza diferite play-listuri, colaje muzicale puse le dispozitie de diversi DJ? Multumesc.