avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate Valentinafrangu

Activitate Valentinafrangu

Buna ziua!

In blocul in care locuiesc repartizarea cheltuielilor se face in functie de suprafața utila, care ne dezavantajează foarte tare (apartament mare, dar noi tinem caldura data la minim pentru ca suntem o familie de pinguini și ne place frigul). Exista vreun temei legal, reglementare care sa îmi permită sa cer asociației introducerea de repartitoare de caldura / contoare de apa /, sau măcar sa pot sa îmi pun eu, dacă ceilalti nu vor? Mulțumesc mult!
Buna ziua,

As dori sa ii dau pe cei de la ANAF in judecata si am nevoie 1) de o opinie juridica, daca se preteaza unui caz. 2) de un avocat dispus sa faca asta.

Pe scurt, pe 20 aprilie la 9 seara am primit sms de la banca Raiff ca mi s-a pus o poprire pe conturi, dimineata la 8.30 am fost la ANAF si am rezolvat problema (platit, asteptat aprobari, validari, etc, timp de 2 ore). Mi s-a spus ca stergerea popririi se va face intre 3 si 10 zile, dar daca merg eu la banca cu dovada, se rezolva imediat.
Acum, in US in concediu, descopar ca conturile (la BT, de data asta) imi sunt blocate, si inteleg ca mi s-a pus poprire (aceeasi), cererea venind catre ei in data de 27 aprilie si nefiind ridicata nici pana acum, pe 8 mai. Intre timp, eu caut metode de a ma descurca cu banii, stand cu banii in cont imposibil de accesat. La ANAF ma plimba de la un telefon la altul si nu rezolv nimic.

Sunt dispusa macar sa incerc sa ii ating cumva, poate mai schimba din procedurile lor stupide de lucru.
Comentarii, anyone? Un avocat dispus ?

Stie cineva care ar fi o metoda legala sa obtin raspuns oficial, in termenul legal, la cereri depuse la primarie?
Am depus pentru certificatul de urbanism in luna februarie, toate actele in regula, si trebuia sa primesc in 30 de zile raspuns (da, nu, orice..)
de atunci il tot astept, nu reusesc sa vorbesc cu nimeni, cand ajung sa vorbesc cu cineva la primarie mi se spune ca "e pe drum"
similar la Politia Comunitara, care au trebuit sa isi dea si ei un punct de vedere, si l-au dat - favorabil - acum peste 1 luna, dar nu ajunge nimic la Urbanism, unde-ar trebui sa ajunga. De cate ori sunam, primesc raspunsul "pai dumneavoastra stiti cate avem noi de facut aici... mai asteptati!"

Sunt absolut exasperata, voiam sa-mi obtin in mod legal si corect autorizarile pentru un mic bistro, cu 7 mese, si din februarie sunt blocata la primul pas si nu pot face nimic.

As vrea sa ma plang undeva, sa iau atitudine, dar nu stiu care sunt parghiile legale - inteleg ca si datul in judecata nu functioneaza, risc doar sa prelungesc cu cateva luni orice reactie din partea lor.

As dori sa-mi fac o scoala de gatit, stie cineva care sunt cerintele specifice, pentru a putea primi acreditarea?
Ma poate ajuta cineva sa dumiresc care sunt cerintele pentru a infiinta un mic cabinet de consultatii in nutritie ?
Buna dimineata,

Reprezint o mica firma de catering care are 2 soferi care conduc masinile firmei. Ma poate cineva lamuri ce acte ar trebui sa am tot timpul, ca sa fiu ok din punct de vedere legal ?
- Pentru soferi, inteleg ca trebuie un addendum la contractul de munca, ca conduc masina firmei, plus un proces verbal de predare-primire masina, plus o imputernicire pe care s-o aiba tot timpul la ei.
- in plus, aviz expeditie marfa, pentru tot ce au in masina de expediat in ziua respectiva.

e corect ?

Multumesc mult !
(daca eventual are cineva si modele imputernicirii, as ramane indatorata..)
Buna seara,

stie cineva ce coduri CAEN trebuie adaugate unei firme de catering pentru a face distributie de mancare si bauturi prin intermediul automatelor si in plus a punctelor mobile de distributie (vitrine frigorifice in spa-uri, sali de sport, poate mall-uri)

Si o a doua intrebare, daca imbuteliez bauturi / ambalej mancare, oare am nevoie de coduri suplimentare?

Cunoasteti pe cineva specializat pe consultanta in zona de food ?

Multumesc!
Buna ziua,

O potentiala clienta a mea, care detine un spa, ar dori sa adauge si sa comercializeze produsele noastre (bauturi si mancare sanatoasa) in spa-ul dansei, fara a obtine vreun profit din asta, doar ca serviciu extra catre clientii lor.

Nu stie insa ce presupune acest lucru din punct de vedere legal: adaugarea altor coduri CAEN, alte cerinte impuse de DSV, sau alte organisme abilitate.

Ma poate ajuta cineva cu lamuriri suplimentare ? Exista oare o formula mai simpla de a comercializa aceste produse fara a-I da ei batai de cap suplimentare?

Va foarte multumesc !
Valentina
buna seara. am primit astazi un telefon de la Politia Romana c-am fost filmata in timp de stationam pe o trecere de pietoni, asteptand o livrare de mancare, si ca am reusit sa plec inainte ca ei sa apuce sa ma notifice, si ca voi primi prin posta amenda.
intrebarea mea este, ce se intampla daca amenda trimisa la posta nu gaseste pe nimeni -le-am spus ca la adresa din bulletin nu sta nimeni si m-am oferit sa le dau adresa corecta, dar n-au vrut.
pot pati ceva, daca semneaza cineva in locul meu de primire, vreun vecin ?
cum aflu cand a fost trimisa, de fapt, aceasta amenda, ca sa o platesc, aveti vreo idee ?
buna seara. sunt interesata daca va mai fi vreo runda de fonduri de minimis deschise anul asta. am aflat prea tarziu de ele si am ratat depunerea din ianuarie..