avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate asachi

Activitate asachi

O pensionara iesita la pensie in 2008 (vechime invatamant intre 30-35 de ani) din invatamantul preuniversitar, a avut perioade lucrate in diversi ani scolari. Se considera vechime in campul muncii aceste perioade pentru a fi incadrata in transa 35-40 de ani sau ramane in transa 30-35 ani transa avuta la iesirea la pensie?
Art.56 lit.c din Codul Muncii permite mentinerea in activitate pana la varsta de 65 de ani pentru femei. Doresc sa mai raman un an in activitate. In acest caz se poate cumula pensie cu salar daca am indeplinit cele doua conditii de pensionare pentru limita de varsta?
Rugaminte; cum se interpreteaza corect art 112 alin 9 din Legea Educatiei 1 /2011 , completat de art.I pct.2 din OUG 23/2019?
Primaria nu vrea sa ne predea bunurile (obiecte de inventar si mijloace fixe) achizitionate prin proiect Regio (5.5 mil UE; 2 mil Guvern si 0.3mil Primarie). Prin protocol vrea sa ni le predea in administrare netinand cont ca noi le avem in unitate din 2012 .Mai mult, pe listele de predare in administrare mijloacele fixe sunt la aceeasi valoare ca in 2012 fara a avea amortizarea calculata.Este corect asa?
Daca avem in vedere art 84 alin 3 din Legea 1/2011 completat cu art.15 din Ordonanta 29/2013 pe care le redau mai jos:
art.84 Legea 1/2011:
(3) Elevilor care nu pot fi scolarizati in localitatea de domiciliu li se deconteaza cheltuielile de transport din bugetul Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, prin unitatile de invatamant la care sunt scolarizati, pe baza de abonament, in limita a 50 km, sau li se asigura decontarea sumei ce reprezinta contravaloarea a 8 calatorii dus-intors pe semestru, daca locuiesc la internat sau in gazda.
Art. 15. Ordonanta 29/2013- Decontarea abonamentelor de transport emise de operatorii de transport rutier, pentru facilitatile de transport acordate elevilor, prevazute la art. 84 alin. (3) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, se asigura la nivelul acestora, dar nu mai mult de 26 lei/abonament/luna pentru distanta de 3 km. Pentru distantele ce depasesc 3 km, pana la limita de 50 de km, suma de 26 de lei/abonament/luna se suplimenteaza cu 2 lei pentru fiecare kilometru, dar nu mai mult decat valoarea abonamentului lunar.
Va rog din suflet sa-mi spuneti daca plata abonamentelor se face la zile lucratoare sau calendaristice si daca se intelege din aceste prevederi ca trebuie sa dam jos absentele inregistrate(motivate sau nemotivate) de elevi pe parcursul unei luni.Am solicitat ajutorul dumneavostra deoarece ma aflu in conflict cu cei de la Curtea de Conturi.
Va multumesc din suflet.
Naveta cadre didactice .Ma iertati stiu ca aceasta problema a mai fost discutata dar se ivesc fel de fel de probleme care de care mai curioase.Stim ca pentru plata navetei cadrelor didactice exista instructiunile 2/2011.Problema ivita este urmatoarea: un cadru didactic aduce la decontare doar bilete de autobuz (nu vrea sa-si faca abonament pe ruta respectiva desi este transport in comun chiar si pe cale ferata) bilete, care nu sunt stampilate,nu au ruta pe ele ,nu au data care sa ma ajute la verificarea cu pontajul intocmit de secretariatul scolii.Spuneti-mi va rog daca este corect asa.Cadrul didactic respectiv vrea sa ma dea in judecata pentruca am solicitat sa-mi aduca biletele cu date de identificare.Gresesc cu ceva????.Ma poate da in judecata ca nu i-am platit acele bilete care au doar un pret pe ele ?????
Va multumesc .
Va rugam sa ne ajutati in interpretarea urmatorului caz:
o profesoara a cerut in instanta plata drepturilor salariile conform Legii 221/2008 pentru perioada 01.10.2008-31.12.2009 si plata drepturilor salariale conform Legii 330/2009 si Legii 285/2010.Dosarul a fost depus pe data de 08.01.2013.Pentru perioada 01.10.2008-31.12.2009 instanta a constatat ca dreptul la actiune este prescris in ceea ce priveste drepturile salariale.Pentru perioada 01.01.2010.-13.05.2011 obliga unitatea sa plateasca drepturile in sensul luarii in considerare a salariului de baza aferent lunii decembrie 2009.Si acum nelamurirea noastra -cum aplicam sentinta????
Daca perioada 01.10.2008-31.12.2009 a fost prescrisa cum pot sa-i platesc salariul de la 31.12.2009 daca nu il avea majorat conform Legii 221/2008.Sunt sume enorme.Va rugam un raspuns urgent.
Cu respect
Discuție Bani liceu
Am acordat Bani de liceu respectand prevederile HG 1488/2004. A aparut o situatie in luna ianuarie 2014 in sensul , ca un elev ne-a comunicat ca unul dintre parinti obtine venituri incepand cu data de 1 ianuarie 2014 si se depaseste plafonul de 150 lei prevazut la art.2 din aceasta hotarire. In Ordinul 4839/2004 la art.3 se mentioneaza conditiile in care se sisteaza plata banilor de liceu.Nu stim cum este legal in acest caz sa sistam sau sa acordam mai departe aceasta suma .