avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate anticoade

Activitate anticoade

Buna ziua. Am avut si eu un eveniment decurand . Nu m-am asigurat la schimbarea benzi de mers si am lovit o masina usor. Aveam asigurarea casco valabila din acea zi. de la ora 00;00 Accidentul sa produs undeva la ora 22:00. Am incheiat amiabila cu partea la care i-am produs daune masini(aripa far si capota zgariata) . apoi am sunat la asiguratorul casco, Care ma programat dupa 5 zile. M-AM PREZENTAT LA UN SERVIS CARE MI-A FOST RECOMANDAT DE UN AMIC CARESI REPARARE MASINA TOT ACOLO.Acolo era un agent de pa asigurarea casco . Mi-a intocmit dosar de daune urmand ca sa astept pana ami da ok apoi sa mai astept sa vina piesele inca 5 zile. Dar se pare ca dosarul nu a primit ok si am fost sunat de la service precum ca dosarul este bagat la antifrauda pe motiv ca daca accidentul se produce in primele 10 zile si ultimele 10 zile de intrarea in viguare a politei casco. Am sunat ca asigurator si nu mi-a oferit nici un raspuns , Motivatia fiind ca voi fii sunat in 30 de zile.Precizez ca in 15 ani de soferie nu am avut nici un accident rutie si nici un eveniment. Nu am avut in viata mea suspendat permisul de conducere.Doresc sa cunosc termeni legali pentru a nu lasa acesti asiguratori sa asi bata joc de bani nostri. . Va multumesc
3 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salut In privinta copiilor sa-r putea sa castigi daca nu-i arati interes asa mare sotiei ca ati doresti copii /. Crezi ca sotia ta va mai avea timp si de copii si de concubin? Laso pe ea -sa-ti cedeze copii si sa ramana cu concubinul. In cazul in care castiga si neglijeaza copii poti sa o dai in judecata pt neglijarea minorilor . Concubinu poate doreste doar o aventura cu ea . Concubinul crezi ca va aceepta copii. Are o locuita unde poate creste copii ?
sub semnatu ect este chemat in instanta la data de ect in calitate de intimat in ceea ce priveste dosarul plangere solutie de neurmarire / netrimitere judecata art 340 ncpp. Ce inseamna acesta chestie? Finalizarea unui proces?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara. Am trecut si eu printr-o fapta asemanatoare dar cu solutionarea favorabila. La intrare intr-o localitate, semnul care arata intarea intr-o localitate cu limita de viteza era dupa o salcie si era imposibil de vazut. Viteza mea era de 70 km /h . Am fost oprit de un echipaj . MI-AU DAT O AMENDA DE 1600 RON CU POSIBILITATE DE A PLATI JUMATE IN 48 DE ORE. . Am facut poze la semnul respectiv care nu avea nici o vizibilitate din absolut nici un unghi. Am fost am platit amenda ca un cetatean corect ce sunt. Apoi am fost la judecatoria de pe raza comunei in care am incalcat legea dupa spusele domnului agent. Am contestat amenda . Am avut castig de cauza in instanta. Si acum astept de 2 luni sa-mi recuperez bani. Intre timp am fost cautat de 2 ori de politie la domiciliu pt a dovedi ca locuiesc la adresa mentionat. (o aberatie din partea lor ca sa nu ami inapoize bani) Sentinta este definitiva si irevocabila. Daca credeti ca aveti dreptate mergeti in instanta. Singur nu va puteti face dreptate. Succes
1 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara. Greseala ati apartine si cred ca este inutil sa mai pierzi timp si bani pt o asemenea greseala. Mai bine ati recuperezi banii din viitoarele produse vandute.
Răspuns la discuția PERMIS
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salut. Trebuie sa astepti sa expire cele 6 luni de suspendare si presupun ca ai primit si o dovada cu drept de circulatie ca sa ajungi acasa? Calculezi si acele zile de pe dovada 6+ LUNI+ ZILELE DE PE DOVADA+ 1- SAPTAMANI PANA ATI AJUNGE PRIN POSTA PERMISUL LA DIRECTIA DE PERMISE DE CONDUCERE. Apoi ei ori te instinteaza telefonic ori prin posta ca a ajuns permisul si poti sa mergi sa-l ridici de la ei sau poate sa ti-l trimita prin posta acasa. Suuces si condu mai incet
Domnule shoboricozaur. Situatia este simpla . In cazul in care doriti ca copii sa fie proprietari in acte aveti 2 optiuni. 1 Inaite de moarte proprietarului sa faceti un acte de vanzare cumparare intre copii si proprietar la notariat.(cU CONTITIA CA PROPRIETARUL SA AIVE DISCERNAMANT)sau dupa deces sa faca succesiune la notaria in care fiecare copil va primi 1/2(jumatate din locuita)
Buna seara.Cel mai usor ar fii sa procurati bonuri de masa si asa puteti scadea din contabilitate suma oferita angajatilor pt mancare. Succes
Răspuns la discuția Admitere la politie
Nu reprezina o problema.Atata timp cat nu ai cazierul patat sau ai probleme medicale Succes
Vei avea permisul suspendat si nu vei avea drept de conducere pana in clipa in care dosarul se va inchide definitiv. Exista si posibilitatea ca sa primesti si o suspendare pe inca o perioada. Sau e posibil sa nu mai primesti nimic. Dar la ce ai relatat exista posibilitatea anulari permisului pt conducere cu pasageri in stare de ebrietate pe capota. Succes