avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate culeaalex

Activitate culeaalex

Din pacate au probleme. Trebuie intai neaparat sa le inchid? Mentionez ca sunt doar asociat, nu si administrator la ambele.
Pot infiinta PFA pe numele meu daca sunt asociat in alte 2 companii?
Ok, dar nimeni nu stie sa ii zica ce trebuie sa faca. Trebuie sa caute un avocat specializat pe asa ceva? Sau unde sa se duca?
Cum poate cineva sa devina tutore pentru un parinte? Ex: mama mea trebuie sa devina tutore pentru bunica mea (mama ei) ca sa o poata interna la un centru de ingrijire, care sa fie apoi platit de stat (bunica este imobilizata la pat). Nu stiu daca e important, dar mama locuieste in Bucuresti si bunica in Bacau.
Salut,

Sunt asociat (nu si administrator) intr-o firma si as dori sa ies din ea. Ce trebuie sa fac? E o problema daca pe firma nu e activitate de cativa ani si nici nu s-a depus nici un bilant niciodata?
Asociatul meu (care e si administrator) doreste acelasi lucru. Imi puteti recomanda pe cineva din Bucuresti (sau din tara daca nu e nevoie din Bucuresti)?
Salut,

Am crezut ca o firma la care sunt asociat (dar nu administrator) este inchisa. Am verificat si aparent nu este. As vrea sa o inchid permanent si sunt curios daca pot sa fac asta printr-o firma si daca da, cam cat m-ar costa.
Si unde ma pot duce sa fac asta? Trebuie sa fiu administrator?
Salut,

Am avut acum multi ani o firma la care sunt asociat, dar nu administrator, cu sediul in apartamentul parintilor. De multi ani nu mai este folosita si ar trebui sa fie inactiva. Dar primaria din Sectorul 4 spune ca am de platit 580 lei pe 2018 pt taxe de salubrizare (daca nu ma insel). Problema e ca parintii nu pot plati taxele pt casa pana nu platesc suma asta. Acum un an am mai avut aceeasi problema, dar administratorul firmei a rezolvat-o. Ma asteptam sa fie inchisa si sa nu mai am aceeasi problema si anul acesta. Ce trebuie sa fac pt a afla situatia exacta a firmei si daca e inchisa sa scot din evidenta Sector 4?
Buna ziua,

Incerc sa inchid un abonament medical pt ca m-am angajat intr-o companie ce imi ofera un astfel de abonament inclus in beneficii.
Cei care se ocupa de contul meu mi-au spus ca daca vreau sa inchid abonamentul inainte de perioada de 1 an (au trecut 4 luni) trebuie sa platesc restul lunilor pana la 1 an, in baza:

ARTICOLUL 7 - DURATA CONTRACTULUI ŞI CAUZELE DE ÎNCETARE

“In situatia in care Participantul denunta unilateral contractul inainte de implinirea termenului contractual, PRESTATORUL este indreptatit sa solicite daune interese.
Aceste daune interese sunt cuantificate astfel : In situatia in care Beneficiarii Participantului si/sau Participantul au accesat serviciile medicale , iar valoarea acestora depaseste valoarea abonamentului achitat pana la data rezilierii, acesta va achita o suma de bani ce reprezinta diferenta dintre valoarea serviciilor consumate la pret de lista si valoarea incasata de pe abonament. “


Este legal acest articol? Pot scapa fara sa platesc 8 luni pt un abonament de care nu am nevoie?