avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate josette2014

Activitate josette2014

Răspuns la discuția Anulare decizie de sanctionare
Am depus-o intern, in cadrul firmei si adresata societatii.
Răspuns la discuția Anulare decizie de sanctionare
Este vorba despre un avertisment scris. Am facut o cerere de anulare a deciziei, pentru care mi s-au cerut clarificari: daca vreau revocare sau contestare.

Ce ar trebui sa raspund? Practic, as vrea anularea acesteia (deci revocare?) prin negarea existentei acesteia.
Care este diferenta dintre contestarea deciziei de sanctionare si revocarea deciziei de sanctionare? Ce ar trebui sa cer pentru anularea unei decizii de sanctionare?

Ce presupune fiecare din punct de vedere legal?

Multumesc frumos!
Stiti cumva daca OUG Nr. 57/2007 a fost modificata in vreun fel sau mai este in vigoare?

Ma interesa in special daca accesul pe trasee montane nemarcate este considerat contraventie.

[ link extern ] /

Va multumesc frumos!
Asta inseamna ca termenul comunicat pe avertisment este fals! Ok, de acord, dar asta nu se poate contesta? De ce au zis ei 45 zile?
Conform art.252 C.mun.:
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

In decizia de sanctionare (avertisment scris) pe care am primit-o scrie ca se poate contesta in termen de 45 zile.

Pot considera 45 zile, ca fiind mai favorabil sau as putea risca sa fac contestatia tardiv daca nu ma incaadrez in cele 30 zile din Codul muncii?

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Banuiesc ca decizia de suspendare o are angajatorul (nu trebuia sa mi se comunice si mie?) si ca fara aceasta nu mi-ar fi putut suspenda contractul.

Imi permit sa intreb daca o pot cere (decizia de suspendare)? Adica, daca exista la dosarul personal si se supune HG500/2011, conform caruia ar putea fi solicitata?
Va multumesc frumos pentru raspuns! Imi cer scuze pentru mesajele consecutive.

Pe cerere nu apare vreun acord. Dar se practica suspendarea, ca uzanta, desi nu e reglementat nicaieri (ROI sau altceva), nici nu se cere acordul.

Suspendarea, din ceea ce am inteles eu, contribuie la calcularea vechimii in munca si de aceea am intrebat de diferente.

Le-as fi facut o sesizare ca au suspendat contractul fara acord. Se poate?
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Multumesc frumos pentru raspunsurile avizate!

As mai avea doua intrebari:

1. Evidenta timpului de munca (presupunand ca este) facuta de angajator face parte din dosarul personal? Cu alte cuvinte, pot sa fac o cerere pentru a-mi fi eliberata, conform HG500/2011, in 15 zile de la solicitare?

2. Dupa strangerea / aducerea de dovezi / probe / inscrisuri / martori (eventual chiar acea evidenta, daca este relevanta), unde se face sesizarea, unde se depun? La ITM sau in instanta? Exista vreo procedura?
freeelis a scris:

Nu exista nicio diferenta in ceea ce priveste taxele.


Atunci care e diferenta dintre cele doua variante?