avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate doru112233

Activitate doru112233

buna ziua,am primit o amenda de rovineta in 2011,pe care am achitato atunci ,acum dupa 3 ani mi-a fost retinut din pensie 389 lei contravaloarea amenzii si a altor cheltuieli pt recuperarea sumei,intrebarea mea este ce pot face eu caci am gasit chitanta cu caream platit,multumesc
Răspuns la discuția Comunicare incheiere penala
trebuia sa-mi fie comunicat cine este avocatul din oficiu?
Buna ziua,la un proces penal cu obiectul constituire grup infractional,am fost chemat de 2 ori la declaratii dupa care s-a trimis dosarul lacamera de consiliu ,eu avand calitatea de inculpat lacomplicitatede ev fiscala,aderarelagrup infractional si spalaredebani,precizescaci eu doar am dus 4facturi dela un tip la alt tip.Nu mi-am bagat avocat si acum aflu caci am avut unul din oficiu care mi-a depus ceva cerere ramasa nesolutionata.Intrebare,eu nu trebuia sa fiu anuntat cine este avocatul din oficiu si alta intrebare,am vazut caci am termen de 3 zile pentru contestatie unde se depune daca cazul este la tribunal si daca se poate trimite prin posta,sa incerc sa-mi schimbe incadrarea.Multumesc.
Buna dimineata,am luat un credit pe firma de la cec,punand in garantie casa in care stau,eu fiind si administrator,am ramas restant si cec prin executor a inceput executarea silita ,dar am ajuns la o intelegere cu cec si am facut un agajament,apoi pe suma ramasa inca unul si acum am lichidat complect datoria fata de cec.Am cerut sa-mi dea hartie sa-mi radiez ipoteca si au spus caci trebuie sa rezolv si cu executorul care mi-a spus caci am de plata 5000 de lei plus tva.Precizes caci in timp de 2 ani nu am fost somat de executor defel,doar o data la inceput,dupa care am fost la cec si am facut intelegere.Legal sant obligat sa platesc executorul sau dosarul executional este perimat.Multumesc.
o sentinta definitiva,dar care s-a judecat dupa vechiul cod nu dupa noul cod data acum cateva zile
Buna ziua,dupa nouq lege a vanzarii terenurilor care este procedura de vanzare a terenurilor mai ales cele care sant la mai putin 30 km de granita.Multumesc.
buna dimineata,la sentinta dat de iccj se mai poate atca sentinta?Multumesc.
Buna,in timpul procesului penal incepand cu camera preliminara in care situatii este obligatorie apararea(neavand posibilitate de angajare aparator din lipsa de bani)din oficiu.Multumesc.
Buna dimineata,intr-un proces penal care a fost trimis in camera preliminara se poate face cerere de schimbare juridica si daca se poate trimite prin posta.Multumesc.
Buna ziua,impotriva deciziei tribunalului in recurs pe vechiul cod civil se poate face contestatie in anulare,daca puteti sa-mi trimiteti si un model sau o adresa de unde sa-l iau.Multumesc.