avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Greenuniverse

Activitate Greenuniverse

Soferul dubei a fost amendat si obligat sa mute duba de politia locala.
Mesajul meu este ca nu se moare cu legea in mana, important este cum se formuleaza sesizarea.
Este adevarat ordonanta nu vorbeste de de accesul ambulantei sau pompieri, insa locul de parcare este proprietate si are o suprafata pentru care plateste impozit, iar marimea dubei depaseste cu aprox 1 m, soferul dubei nu are voie sa depășească spațiul de parcare, altfel ocupa abuziv spațiul de jur împrejurul blocului care este cale de acces. Fiind un drum privat si nu public, dar cu acces liber, politia nu intervine. Aceste drumuri private pentru circulatia autovehiculelor ce regulament de circulatie folosesc, cine ii sanctioneaza in cazul unui accident sau in acest caz al unui abuz? Poate stiu gresit si va rog sa ma corectati, nu sunt sofer, insa aplic regula bunului simt. Parcarea in locurile de acces a pompierilor, ambulantelor si a masinilor pentru colectarea gunoiului stiu ca se sanctioneaza.
Este parcata in parcare, iar distanta ramasa de la spatele dubei pana in dreptul ferestrei este de 3m, spatiu ce nu permite trecerea unei ambulante sau pompieri. Desi este un drum privat, legea este aceeasi ca si pentru drumurile publice. Distanta de 5m este obligatorie.
Parcarea unei dube ce apartine unei societati comerciale intr-un complex rezidential cu drumuri private la o distanta de 3 m fata de fereastra unde locuiesc este legala? Stiu ca prin Ordinul Ministerului Sanatatii 119/2014 art 4 litera c distanta trebuie sa fie de minim 5 m, insa pe mine ma intereseaza ce lege interzice parcare dubelor apartinand societatilor comerciale in complexe rezidentiale. Mentionez faptul ca spatiul ramas intre spatele dubei si bloc nu permite trecerea unei salvari sau autospeciala de pompieri
Buna ziua,

Am facut mutatia unei persoane la adresa mea de domiciliu unde sunt proprietara. Persoana respectiva s-a mutat, dar refuza sa-si schimbe adresa de domiciliu. Cum pot scoate din evidenta politiei persoana respectiva.
Multumesc!
La sugestia dvs am facut sesizare impotriva ANPC-ului la Guvern si chiar mi-au dat curs sesizarii. Acum astept punctul de vedere al ANPC. O sa revin cu raspunsul din partea ANPC.

Multumesc pentru sugestie.

Alexandrarares a scris:

ANPC este in subordinea guvernului.
Puteti adresa o reclamatie directorului ANPC.
Daca considerati ca sunteti nedreptatit in relatia cu BCR,consultati un avocat si actionati banca in instanta.

Multumesc pentru raspuns.
In luna martie 2022 am facut o sesizare catre ANPC referitor la faptul ca Banca Comerciala Romana (BCR) nu respecta graficul de rambursare pe care il solicit o data la 3 luni datorita modificarii ROBOR. Sesizarea am facut-o dupa ce am solicitat o rezolvare pe cale amiabila cu BCR. In urma controlului pe care ANPC la facut la banca, reprezentantii bancii mi-au diminuat soldul creditului cu suma reclamata pentru a-mi retrage sesizarea. Dar aceasta situatie sa repetat, BCR la 3 luni micsoreaza valoare rata credit, mareste rata dobanda, total rata ramanand aceeasi, Am facut o noua sesizare la ANPC in luna septembrie 2022 la care nu am primit raspuns, cu revenire pe sesizare in luna noiembrie. Intrebarea este carei institutii sa ma adresez pentru faptul ca ANPC nu a raspuns sesizarilor.
Multumesc !
Răspuns la discuția Salariu soti bun comun ???
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Viata bate filmul.
Buna ziua,

Va rog sa dati mai multe informatii despre aceaata asociatie. Am cautat pe google si nu am gasit nimic de folos cu aceasta situatie. Cu siguranta cautarea mea nu a fost suficienta.
Multumesc!