avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate dejescuadina71

Activitate dejescuadina71

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pot sa opresc instrainarea unui apartament un conditiile in care eu sunt copil biologic al proprietarului de apartament.
Pe scurt: Mama mea care a mai fost casatorita inaintea casatoriei cu tatal meu,a infiat un copil in timpul primei casatorii.
Copilul infiat a decedat in data de 13 august 2022. Mentionez ca toate bunurile ( apartamentul mamei mele cat si garsoniera defunctului au fost trecute in proprietatea acestuia. La mimentul decesului defunctul avea varsta de 60 ani.
Dupa deces mama m-a intrebat daca am pretentii de pe urma defunctului. Am spus ca nu am pretentii si a urmat procedura de trecere a bunurilor pe numele ei.
Garsoniera a vandut-o,iar apartamentul vrea sa il lase unei surori a ei. Mama are 81 ani.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,am primit o executare silita ca girant de la un C.A.R.
Mentionez ca am rate credit in valoare de 700 lei,o rata la C.A.R. de 200 lei ca titular de contract si un angajament de plata in contul altei executari silite tot ca girant de la alt C.A.R. in valoare de 300 lei pentru acelasi titular .
In conditiile in care titularul de contract lucreaza, iar valoarea ratelor mele este jumatate din salariul meu net se mai poate institui poprirea pe salariul meu?
Pot dovedi cu acte cele afirmate legat de datoriile mele.
Cu respect,multumesc!
Buna ziua,cum se poate obtine titlul de proprietate pe un teren care a fost intretinut de soacra,iar dupa dcesul acesteia terenul a fost intretinut de fiu si nora, iar din 2009 au fost platite taxe si impozite pentru acest teren si trecut la rol. Actual are litigiul pe uzulcapiune de 30 ani,dar i s-a spus ca sa il inchida ca nu obtine hotararee judecatoreasca pentru act de proprietate. Este adevarat? Sau poate depune actiune in cnstatare? Ce se poate face ca sa obtina tirlul de proprietate pe teren? Vrea sa construiasca o casa pe acel teren.
Multumesc!
Răspuns la discuția PREMA DE SARBATORI
BUNA DIMINEATA,
La ce postare va referiti? Eu am scris ceea ce s-a intamplat.Mai trebuie sa mai adaug ceva?
Răspuns la discuția PREMA DE SARBATORI
Chiar daca in februarie s-aajuns in acea situatie di cauza nedepunerii ofertei de prestari servicii?

Buna seara,
Lucrez ca agent de securitate si doresc sa stiu daca este legal ca la finele acestui an toti angajatii pot primi prema in conditiile in care in luna februarie a acestui an 36 dintre noi agentii de securitate (70 in total) am stat acasa cu 10 zile platite,aceste zile fiind orele suplimentare care le-am acumulat plus zile din concediul de odihna, si 10 zile fara plata.La momentul respectiv ni s-a comunicat ca nu sunt bani sa fim platiti integral.La inceputul acestei luni am fost anuntati ca se doreste sa ni se atribuie un fel de solda de 5% din salariu pe o perioada de 6 luni incepand cu luna aceasta ,motivul fiind situatia din luna februarie.Ulterior s-a revenit si se preconizeaza sa se acorde o prema de 300 lei pentru fiecare agent de securitate ,inclusiv cei care in februarie au lucrat si au primit salariul integral si nu au avut de suferit ca noi cei 36.Acum s-a mentionat ca sunt bani.De unde....?!Este legal?
Multumesc!
Răspuns la discuția Disponibilizarea colectiva
Buna ziua,
Am fost anuntata azi,ca trebuie sa merg sa ridic preavizul de somaj de la sediu.
Este legal sau trebuie trimis prin posta?
Acum sunt in concediul de odihna aferent primelor sapte luni lucratoare ale anului,este legal?
Multumesc!
buna seara,
lucrez ca agent de securitate la Serviciul Public Judetean de Paza Valcea si am fost anuntati eu si colegii mei din obiectivul in care ne desfasuram activitatea ca vom fi disponibilizati colectiv
in contractul colectiv de munca nu avem cuprinse plati compensatorii,si santem incadrati ca functionari publici deoarece suntem subordonati consiliului judetean
ce putem face?
multumesc
In 2010 luna August a fost aplicata legea diminuarii salariale la bugetari cu 25%.
Intrebarea mea este: mai exista sansa recuperarii acelei diminuari?
Buna seara lucrez ca agent de securitate in sistem de paza si as dori sa stiu ,sporul de noapte se plateste la salariul actual pe care il am de 975 lei sau la salariul de incadrare de 675 din 2008?
Programul de lucru este de 12 ore tura de zi,12 ore tura de noapte,iar dupa tura de noapte 48 ore liber.Sporul de noapte se calculeaza intre orele 23:00-07:00 sau intre orele 21:00-07:00 ?

va multumesc.