avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate roxy_music

Activitate roxy_music

Buna ziua!
Sunt pensionara si incepand cu luna decembrie 2022 mi se retine 1/3 din pensie urmare solicitarii unui executor judecatoresc. De luna aceasta primesc pensia pe card si la 2 zile dupa ce a fost virata primesc instiintare de la banca (pe mail si sms) ca un executor a solicitat infiintarea unei popriri. Tot 1/3. Facand un calcul am constatat ca cele 2 retineri depasesc ½ din pensie.
Având in vedere cele de mai sus doresc sa stiu cui ar trebui sa ma adresez pentru ca retinerile sa nu mai depaseasca ½ din pensie? Bineinteles ca atat oficiul de pensii cat si executorul judecatoresc vor sustine ca au retinut corect, ceea ce e adevarat pentru ca nu au stiut unul de altul. Si, in acelasi timp, doresc sa stiu, in cazul in care ar mai aparea vreo retinere, cum ar trebui procedat ca acestea sa fie facute doar de oficiul de pensii.
Multumesc
Buna ziua! De curand mi-am schimbat domiciliul din Bucuresti in judetul Ilfov si va trebui sa transcriu autoturismul pe Ilfov. Este nevoie sa fac alta asigurare RCA pentru a depune actele la DRCPIV?
Multumesc.
De luna trecuta am trimis actele pentru noul furnizor de gaze. Fiind vorba de decembrie inseamna ca trebuie sa platesc. Multumesc.
Anul trecut mi-am cumparat o casa langa Bucuresti unde m-am mutat in decembrie, deoarece abia atunci am avut gaze si am putut pune in functiune centrala. Luna aceasta am primit de la dezvoltator factura de gaze pentru cele 21 de zile din decembrie. O suma enorma; aproximativ 2,100 lei. Sus-numitul a incheiat in luna noiembrie contract cu Engie la un pret al gazelor in valoare de 0,99085 lei/kwh, cu TVA. (Engie eBussines Gaz Fix). Nu stiu ce sa fac in continuare: o platesc sau o contest? Luna trecuta am aplicat online pentru incheierea unui contract cu un alt furnizor de gaze naturale. Este necesar sa le trimit si lor factura? Multumesc.
Multumesc.
Noul proprietar a contractat un credit ipotecar pentru achitarea locuintei fiului meu, iar banca a cerut mentionarea in contract ca fiul meu sa paraseasca locuinta cu data semnarii contractului. Asa ca mizam pe intelegerea noului proprietar. De platit plateste in continuare facturile si intretinerea, nu-i problema. Eu vreau sa stiu daca mai este necesar sa mearga la administratia financiara pentru scoatere din evidenta.
Buna ziua! La sfarsitul lunii iulie fiul meu a vandut apartamentul. Cineva a spus atunci ca in momentul in care noul proprietar se va duce la administratia financiara pentru luare in evidenta fiul meu va fi sters automat. Vreau sa stiu daca este adevarat. Daca asa stau lucrurile fiul meu, in ceea ce priveste relatia cu administratia financiara, mai are ceva de facut? Mentionez ca el inca nu s-a mutat, avand o intelegere cu noul proprietar sa mai ramana in vechiul apartament 45 zile pana se poate muta la noua locuinta.
Multumesc
Buna seara!
In anul 2009 parintii mei, proprietarii de drept, au efectuat intabularea apartamentului. In anul 2014 mama a decedat, iar in 2015 a fost facuta succesiunea, mostenitori fiind tatal si fiul meu.
In cuprinsul certificatului de mostenitor este mentionat ca dreptul de proprietate asupra imobilului -apartament a fost intabulat in favoarea parintilor mei in baza Incheierii din 2009 a ANCPI-Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti.
Anul trecut a decedat si tatal meu, mostenitor fiind fiul meu. Impreuna cu suucesiunea a fost intocmita o noua Incheiere de intabulare. Apartamentul a fost pus la vanzare, iar cumparatorul a solicitat de la banca un credit ipotecar intrucat nu avea toata suma necesara pentru a-l achizitiona. Printre multe altele banca imi solicita Incheierea de intabulare din 2015. In actele apartamentului nu am gasit asa ceva. Este justificata solicitarea bancii avand in vedere cele mentionate de mine mai sus referitoare la succesiunea efectuata dupa decesul mamei? Daca da ce am de facut?
Exista vreo prevedere recenta prin care se specifica faptul ca nu se mai pot asigura cladirile incadrate in diferite clase de risc seismic sau categorii de urgenta?
Răspuns la discuția cum scap de viespi/albine?
Multumesc!
Buna seara. Locuiesc la etajul 1 al unui bloc cu 4 etaje. Apartamentul de la etajul 2 (este nelocuit) are in perete o gaura in care se afla un cuib de viespi/albine. Ele sunt demult acolo, insa pana anul asta nu m au deranjat. Problema acum este ca la doua zile balconul meu este plin de albine/viespi moarte si nici nu mai pot sa deschid fereastra in camera. Am luat legatura cu persoana care se ocupa de apartamentul cu pricina si mi a spus ca nu are ce sa faca deoarece gaura in care albinele/viespile si au facut cuib este pe fatada blocului si nu e treaba lui. In conditiile astea vreau sa stiu: este problema asociatiei de locatari? Daca iau legatura cu o firma de dezinsectie pot sa mi recuperez banii de la asociatie?
Multumesc