Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate ovis67

Activitate ovis67

Imi puteti da un model de cerere pe care sa o depun la Asociatia de Proprietari pentru aprobarea acestei mici constructii ? Va multumesc anticipat.
Stau la parterul unui bloc cu 4 etaje sub scara blocului, doresc sa fac in fata usii mele o constructie din termopan de 1 /1 metri, deci logic este fara fundatie si nu incurc pe nimeni fiind sub scara. Pentru aceasta mica constructie imi trebuie proiect si autorizatie de la Asociatia de Proprietari?
Va multumesc.
13-03-2019 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b88
18-03-2019 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
18-03-2019 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 25.03.2019)
18-03-2019 trimis pentru punct de vedere la Guvern
20-03-2019 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 210/20.03.2019 (favorabil)
25-03-2019 cu nr.L140 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
25-03-2019 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 02/04/2019)
25-03-2019 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi (TERMEN: 02/04/2019)
27-03-2019 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 107-FAVORABIL cu amendamente
01-04-2019 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
01-04-2019 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 97 NU=0 AB=6) cu titlul: "Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice"
03-04-2019 Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 146-FAVORABIL
05-04-2019 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 1348/05.04.2019 (favorabil)
Se regaseste la Senat, intrati pe link ul extern pe care mi l-ati postat mai sus si scrieti jos la cuvinte in titlu 'modificarea legii 263/2010' si o sa va dea acea propunere de modificare care are numarul la Senat L140/2019 ! Veti gasi forma initiatorului, traseul aprobarilor si tabelul aferent cu propunerea de acordare a 4 luni la an de grupa deosebita.
Buna ziua, pe 15 martie dl Dragos Niculescu redactor pe acest sait a publicat un articol referitor la modificarea legii 263/2010 privind grupa de munca deosebita, cum ca s-ar acorda 4 luni la an in loc de 3 pt cei care au lucrat in grupe deosebite. Intrebarea mea este, e valabil si pt cei care au lucrat in gr 2 a de munca tinand cond ca aceste grupe sunt asimilate? Va anexez linc ul . www.avocatnet.ro/articol_508... .
Se poate izola un subsol cu spumă sau cu polistiren pt eficiența căldurii pe timp de iarna cu bani de la Asociație?
Este foarte frig în apartamentele de la parter . Vă mulțumesc
Răspuns la discuția Noua lege a amenzii rutiere!
La mine pe procesul verbal scrie 4 puncte x 145 =580 lei.
Bună ziua, conform noii legi a amenzilor rutiere extinsă la 15 zile a plății amenzii, eu am primit ieri 24 august o amenda de 580 cu plata a 290 lei, eu plătesc 290 sau 145 de lei?
Am citit legea si nu pot interpreta din exemplele date! Va multumesc anticipat.
S-a dat Legea 177/2018 prin care s-au modificat niste articole din Lg 263/2010. Am doua nelamuriri si nu stiu cum sa interpretez aceste modificari.
1) Expertizarea pensionarului pentru invaliditate. A fost abrogată dispoziţia care prevedea suspendarea plății pensiei începând cu luna următoare celei în care casa teritorială de pensii a fost informată, prin adresă, de neprezentarea la termenul de revizuire la Institutul Național de Expertiză Medicală și Recuperarea Capacității de Muncă sau la centrele regionale de expertiză medicală a capacității de muncă, din motive imputabile pensionarului.
2)Au fost abrogate dispoziţiile care prevedeau că tribunalele soluţionează în primă instanţă litigiile privind: refuzul nejustificat de rezolvare a unei cereri privind drepturile de asigurări sociale; contestațiile împotriva măsurilor de executare silită, dispuse în baza prezentei legi; alte drepturi și obligații de asigurări sociale născute în temeiul prezentei legi. Va multumesc anticipat.