avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate gavvaly

Activitate gavvaly

Buna ziua,
Cei care lucreaza in Santierul Naval beneficiaza de grupa a II de munca? daca lucrez din 2018 pana in prezent, beneficiez de grupa 2? Multumesc.
Buna ziua.
Bunul dobandit de soti in timpul sasniciei, (apartament), dupa decesul unuia dintre ei, se imparte intre sotul ramas in viata si rudele celui decedat? Mentionez ca sotii nu au copii. Se poate face acte ca numeni sa nu aiba parte decat sotul ramas in viata? Exista lege?. Multumesc.
am scris gresit , nu era vorba de administrator ci presedinte de asociatie, multumesc pt raspuns/indicatii/sfat.
Probleme cu hidroizolatia pe palier:
Buna ziua, In urma inundatiilor din Iunie si Iulie 2021, au aparut defectiuni la stratul de hidroizolatie. Blocul are 10 nevele, eu locuiesc la etaj 9 si apa se infiltreaza printre teava de ape pluviale si perete (a udat peretii de la etaj 10, 9 si 8). Am facut plangere la asociatia de proprietari, am adus foto, cerere pt solicitare reparatii si = nimic, nici o miscare. A venit administratorul, s-a uitat la pereti, a urcat pe bloc si a constatat ca apa balteste pe sub cartonul de izolatie. Nu avem sef de scara, nu stiu cum sa rezolv problema. unde sa merg sa fac plangere, am pastrat poze, cererea primita de la asociatie (ca am facut in dublu exemplar), ce fac? cum rezolv? Am asigurare, am primit de la asigurator Omniasig exact cat am cotizat adica 200 ron = nimic in comparatie cu ce dezastru e pe pereti, in fine, sa pot sa zugravesc, dar nu ma pot apuca de zugraveli pana nu se rezolva cu hidroizolatia. Rog un raspuns. Multumesc mult. Mentionez ca vecini refuza sa cotizeze la reparatii (din cate am inteles de la administrator)
Buna ziua, am 43 ani (varsta), 15 ani vechime in munca. Pot cumpara acum ani pt vechime?
Buna ziua.
Am o situatie si nu stiu cum sa o rezolv. Socrul meu are o casa la tara si sunt 2 frati proprietari (ambii sunt trecuti pe tillul de proprietate).
Fratele lui a decedat in 2001.
Fratele lui are 2 copii, unul este in viata iar celalalt a decedat.
Cum procedeaza socrul meu acum sa poata sa devina singur proprietar?
Titlul de proprietate este la socrul meu, el a platit pana acum absolut tot (intretinerea casei, impozite, etc).
Fratele decedat nu s-a interest de casa, nici copii acestuia. Copilui acestuia, aflat in viata poate sa fie mostenitor?
Ce acte am nevoie pentru dezbatere de mostenire, daca are pretentii la casa cum evaluez casa, cum procedez?
Mentionez ca socrul meu de toti fratii au fost 7 dar 5 din ei au cedat (in trecut s-a intamplat dupa moartea parintilor lor) in favoarea lui (adica in favoarea socrului meu) ramanand 2 in final ca titulari. Intelegerea de cedare o are in scris si acum si apare si pe titlul de proprietate.
Va multumesc pentru respunsuri si indrumari.

Răspuns la discuția dezbatere de mostenire
Va multumesc pt info.
Buna ziua.
Am mai multe probleme si nu stiu cum sa le rezolv si anume:
- suntem 2 frati, unul e in inchisoare de ceva vreme
- parintii au murit de aprox. 5 ani
- fratele meu are o masina si nu a platit de 3 ani nimic
- amandoi figuram ca locuim in apartamentul parintilor
- am vrut sa platesc eu in locul lui si nu am putut pentru ca trebuie sa fie titularul
- masina urmeaza sa fie ridicata din fata blocului de catre primarie (cica e pe spatial public) pentru ca daca nu are platite darile = abandonata. Cum rezolv problema?
O alta problema: Ce este dezbaterea de mostenire? daca fac dezbaterea de mostenire contra cost, figuram amandoi ca proprietarii apartamentului sau trebuie sa decidem care sa fie dintre noi, adica sa impartim apartamentul? Cum vom locui impreuna in continuare daca facem dezbaterea mostenirii? Nu se pune problema vanzarii apartamentului. Mentionez ca am avut probleme si cand am facut buletinul pentru sotia mea ca e luata in spatiu de cand traiau parintii mei. Astept un raspuns. Va multumesc enorm de mult.

Răspuns la discuția Probleme cu un vecin
Mda...nu e un raspuns la care ma asteptam. Nu am stiut ca trebuie sa support mizeriile si nesimtirile altora ce dureaza de mai bine de 10 ani. Multumesc oricum.
Buna ziua.
O mare problema am cu un vecin. Eu locuiesc la etajul 9 iar el la 10, blocul fiind cu 10 etaje.
De ani de zile ma deranjat cu fel de fel de zgomote, muzica nici nu mai spun, tropaieli de tocuri noaptea si ziua, petreceri, etc. Am ajuns la capatul rabdarilor. Cu ani in urma, mai exact 10 sa tot fie, si-a modificat si apartamentul, din 2 camera a facut doar 1 a pus gresie pe jos si gerge numai incaltat, mai adduce si tot felul de personaje pe tocuri...va puteti inchipui si dumneavoastra ce fel se aude mai ales noaptea, suitele de dansuri. Deci nu mai are nici un perete intermediar, operatiune facuta fara aprobari desigur. De atunci petreceri incontinuu, zi si noapte. Am chemat politia de nenumarate ori, am facut si sesizari la asociatia de proprietari, la seful scarii, am vorbit cu el, au vorbit cu el si persoanele mai sus mentionate .......si nimik.
As dori sa stiu cum pot rezolva problema asta in justitie, ce implica, ce sanctiuni, ce dovezi sa aduc si cum.
Va multumesc foarte frumos pentru un eventual raspuns.