avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters363911

Activitate ContSters363911

Ena13 a scris:

Buna ziua! Am promovat concursul organizat de comuna de care aparţin în profesia de consilier juridic si am inceput activitatea de 2 zile, insă imi este neclar modul de efectuare a perioadei de stagiu...din cate am citit in profesia de consilier juridic efectuarea stagiului este obligatorie si este legata de inscrierea in tabloul Colegiului Consilierilor Juridici de la nivelul judetului...Aş putea merge doar pe promovarea in functia publica in cadrul primariei fara sa ma inscriu in Tablou?...mentionez că sunt debutant. Vă mulţumesc anticipat. O zi frumoasă!


2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulţumesc mult şi pentru felicitări şi pentru răspunsul dumneavoastră avizat...mi-a fost de mare ajutor. Mi-aţi dat curajul să-mi susţin cauza. Vă sunt recunoscatoare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Institutia absolvita şi-a schimbat de 3 ori denumirea in timp ce eu eram studentă acolo...cand m-am inscris la cursuri, a avut denumirea de Facultatea de Ştiinte Juridice, iar cand am terminat cei 4 ani de studiu s-a denumit Facultatea de Administratie Publică si Studii Politice Comparate...diploma de licenta- licentiat in drept. Functionarul de la primarie a realizat ca nu a procedat corect pana la urma...drept urmare am participat la concurs...si am obtinut si postul. Vă multumesc oricum pentru raspuns.
Buna ziua! Am promovat concursul organizat de comuna de care aparţin în profesia de consilier juridic si am inceput activitatea de 2 zile, insă imi este neclar modul de efectuare a perioadei de stagiu...din cate am citit in profesia de consilier juridic efectuarea stagiului este obligatorie si este legata de inscrierea in tabloul Colegiului Consilierilor Juridici de la nivelul judetului...Aş putea merge doar pe promovarea in functia publica in cadrul primariei fara sa ma inscriu in Tablou?...mentionez că sunt debutant. Vă mulţumesc anticipat. O zi frumoasă!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos. Astazi ma voi prezenta din nou la domnul functionar public si, daca este cazul, voi face acest lucru in fiecare zi pana la expirarea termenului de depunere a dosarului. Mi-ati facut ziua mai frumoasa cu raspunsul dumneavoastra.
Buna seara! Zilele acestea m-am confruntat cu urmatoarea problema: nu am putut sa-mi depun dosarul de concurs pentru functia de consilier juridic debutant la primarie deoarece domnul functionar public a considerat ca nu am indeplinit conditiile de studii, adica nu sunt licentiata in stiinte juridice si nu am absolvit facultatea de Stiinte Juridice. Mentionez ca de-alungul anilor de studiu facultatea mea a schimbat vreo 3 denumiri, ultima si cea scrisa si pe diploma mea de licenta este Facultatea de Administratie Publica si Studii Politice Comparate, iar specializarea este DREPT...scrie destul de clar LICENTIAT IN DREPT...insa domnul accepta doar diplome pe care sa scrie licentiat in Stiinte Juridice,..la fel cum este scris si in anuntul de concurs. Mie mi-a zis ceva de genul ca daca facultatea este denumita Administratie Publica, este vorba de specializare in drept administrativ si nu am voie sa sustin concursul. Va rog sa ma luminati in aceasta problema si eventual sa ma ajutati cu o baza legislativa de unde sa ma documentez mai bine. Va multumesc.
Bună ziua!Imi doresc să particip la un concurs organizat de către instituţia Primarului de care aparţin pentru postul de inspector de specialitate, Compartimentul Peşteră. Printre cerinţe se enumeră si cele 6 luni de vechime in specialitatea studiilor. Mentionez ca sunt absolventă de Stiinţe Juridice şi am lucrat timp de 2 ani ca profesor de istorie-cultură civică. Se consideră această perioada lucrată, vechime în specialitatea studiilor?Mulţumesc frumos!
Răspuns la discuția Mostenire testamentara
Mama si bunica au deschis taxa de succesiune la judecatorie deoarece nu s-au inteles cu privire la bunuri, insa ulterior au renuntat sa se mai prezinte, bunica mea a ramas sa administreze intregul patrimoniu. Care este procedura în acest caz?
Buna seara! Va prezint urmatoarea speta: Bunica mea a dispus de bunurile sale printr-un testament autentic in favoarea mea impotriva vointei mamei mele care este unica sa fiica...precizez ca succesiunea dupa bunicul meu nu a fost dezbatuta...va rog frumos daca ma puteti informa cu privire la cota parte ce imi revine dupa decesul bunicii. Multumesc.

Răspuns la discuția Concediul crestere copil
Va multumesc...mi-ati fost de mare ajutor...