avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate gistra

Activitate gistra

Ma gandesc sa cumpar apartamente ca PF (impozit pe cladire mai mic) si sa fac contract comodat catre firma.
Firma ar da apartamentul in chirie si ar plati impozitul datorat (impozit pe venit mai mic).

Asa as putea optimiza impozitul dar nu stiu daca este legal asa?
E complicat. Constructorul a pus casa pe numele altcuiva (ruda) si asa au cumparat-o.

MihailZC a scris:

casa a fost edificata chiar de vanzator sau acesta a cumparat-o la randul sau?

Parintii mei au cumparat o casa noua de la o persoana fizica.
Este obligat o PF sa ofere garantie? Daca da, pe ce perioada?
E legal sa am un contract cu o alta firma romaneasca pe limba engleza?
Pentru inchirierea unui apartament am colaborat cu o firma locala.

Au zis ca au mai multi clienti straini si contractul intre noi va fi pe limba engleza. Este legal sa am contractul in limba engleza?
Vreau sa imprumut bani unui prieten. Este vorba de o suma mare.
El poate garanta cu o casa in Ungaria.

Pot rezolva cu imprumutul in Romania sau trebuie sa ma duc la un notar din Ungaria?

La ce detalii trebuie sa fiu atent? Ce trebuie sa fac exact? Care-s riscurile?
Răspuns la discuția Desfasurare activitati la sediu
Ok dar intrebarea este daca in cazul meu, se desfasoara activitate la sediu sau nu?
Eu lucrez de acasa dar locul prestarii serviciilor este considerat ca fiind la client.

Deci in acest caz este legal sa declar ca nu se desfasoara activitate la sediu?

Adrian ALBU a scris:

Trebuie să dați acea declarație la impozite și taxe, prin care să declarați că nu se desfășoară activitate la sediu. În caz contrar, veți plăti 2% pe an din valoarea de impunere a apartamentului.

Am sediul firmei in apartament.
In cazul in care activitatea firmei se desfasoara in apartament, dar cheltuilelile sunt platite de persoana fizica, impozitul apartamentului ramane rezidential?

Mentionez ca prestez servicii IT si locul prestarii serviciului este considerat ca fiind la client. Asta inseamna ca in cazul meu activitatea firmei se desfasoara in afara sediului?

Mai sunt si alte conditii ca impozitul sa ramana cel rezidential?
Cine plateste urmatoarele cheltuieli? Proprietarul sau chiriasul?

1) Se strica un aparat electrocasnic, la doar un an de la expirarea garantiei?
2) Asociatia de locatari decide ca se vor face reparatii la bloc si trebuie strans bani.
3) Verificare centrala termica obligatorie odata la 2 ani.
4) se rupe furtunul de la dus, se infunda WC-ul, chiuveta, curge o baterie, nu se incalzeste un calorifer.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca asociatia nu face reparația ii puteți notifica prin avocat și apoi faceți dvs. reparația urmând sa dati in judecata pentru bani.
In toate cazurile mele notificarea prin avocat a rezolvat aceasta problema fara a mai fi nevoie de proces.



Perfect. Multumesc :)
Am inteles. Multumesc pentru ajutor.
Ce fac in cazul in care unii nu dau bani pentru asta?
Ati zis ca responsabilitatea este a asociatiei. Deci presedintele asociatiei trebuie sa se ocupe de asta? Ce fac in cazul in care nu este in tara sau nu vrea sa se ocupe de asta?