avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorF

Activitate utilizatorF

buna ziua!! o soc. com care in 2015 a realizat rulaj de 65 .000 euro si platea impozit de 16 % din profit ..,,,in 2016 va plati 3% din venit ,conform noilor reglementari.... asa spune un contabil..!! este adevarat?daca e asa,,ce s-ar putea face astfel incat impozitul sa ramana tot 16%? astept cu deosebit interes un raspuns .. mii de multumiri
o societate com. achizitioneaza marfa in luna dec.2015 cu tva 24% iar in ianuarie 2016 va lua aceeasi marfa cu tva20% , rezultand pe stoc un produs cu 2 preturi .. cum trebuie sa procedez?soc.respectiva are un stoc de 300.000 ron ... deci va trece ceva timp pana sa vanda marfa achizitionata cu tva 24 ... dar concurentul sau care va lua marfa cu 20% ,obliga societatea sa reduca pretul... diferenta se calculeaza pierdere? cum trebuie sa procedeze cu problema asta TVA 24 ,TVA 20?MULTUMIRI
romtelecom are in curtea mea 2 stalpi de lemn... nu am facut nici un acord cu ei.. acesti stalpi ma incurca pentru ca am in curs o constructie... ce e de facut ? am tot sunat la ei dar nimeni nu ma baga in seama.. legal ce ar fi corect sa fac?multumiri..
in stadiul actual platesc 16%.....daca pana la 31 dec 2015 nu mai exista vanzari(e de asa natura activitatea societatii).. in 2016 soc. trece la 3%.. intrebarea mea este.. SA MA STRADUIESC sa vand de inca 7000 ron sau sa las asa situatia si sa se treaca la 3%??? cum e mai bine pentru soc. 16% sau 3 % din venit??multumiri
buna seara!! cum pot scapa de stalpii romtelecom ce sunt in gradina mea ?de ani de zile in curtea mea sunt 2 stalpi de lemn ce sprijina in drum alti 2 stalpi ... ii pot da jos? ce variante am? am facut sesizari dar nimeni nu raspunde... ce.. mi permite legea sa fac? astept cu interes rezultatul dv.. multumesc:(
buna seara!O societate comerciala devine platitoare de TVA din 2014 ,luna oct...Contabilul soc. spune acum ca ..daca pana la 31 dec 2015 nu se realizeaza alti 7.000 ron vanzare socitatea trece la un impozit de 3% din venituri...CUM E MAI BINE???? 3%din venit sau 16% din profit ...???/ajutati..ma sa inteleg acest impozit + tva ....MULTUMIRI