avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate luminita29

Activitate luminita29

Răspuns la discuția declaratie angajator
Serviciul extern a intocmit un draft de declaratie prin care se solicita urmatoarele.
............., domiciliat in localitatea ..................... posesor/are a CI ................., eliberata de ...................
la data de.....................cu termen de valabilitate pana la data de ................. avand CNP ...............
salariat/a al ..................., in functia de .............., declar pe proprie
raspundere ca:


DA / NU Nu beneficiez de ajutor social sau ajutor de somaj
DA / NU Nu detin functia de baza la alta unitate
DA / NU Detin functia de baza la unitatea ______________________
DA / NU Nu sunt pensionar/a
DA / NU Sunt pensionar/a pentru ____________________________*
DA / NU Nu sunt casatorit/ a
DA / NU Sunt casatorit/ a
DA / NU (daca raspunsul este nu, se completeaza casa de sanitate ___________________

Ca medicul meu de familie apartine de Casa de Sanatate ......................
DA / NU Declar ca nu sunt inregistrat cu boli cornice
DA / NU Ca nu am persoane in intretinere
Declar ca am urmatoarele persoane in intretinere:
......................
Data de la care este in intretinere
1
2
3
Solicit deducere la impozitul pe venit si ma oblig sa aduc copii dupa documentele justificative**
Solicit virarea salariului in contul bancar ___________________________________ deschis la banca
______________________ sucursala ______________________
Declar faptul ca am luat la cunostinta de intregul continut al conditiilor si obligatiilor ce imi revin prin
Regulamentul de ordine interioara, informarii cu privire la clauzele Contractului individual de munca si a
fisei postului si ma oblig sa le respect in totalitate.
Ma oblig ca toate modificarile ulterioare care vor interveni, sa le comunica in termen de maximum
5 zile lucratoare de la eveniment, cu anexarea documentelor justificative.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in declaratii declar ca datele inscrise in declaratie sunt corecte
si complete.


Mi se pare putin exagerata aceasta declaratie si din opinia mea nu vad un cadru legislativ pentru a intocmi o asemenea declaratie. Declaratie cu persoane in intretinere este separata prevazuta legal dar pentru restul nu le vad sensul. Si vreau sa stiu daca eu ca angajator am dreptul sa solicit asa ceva nefiind un organ de cercetare in care sa solicit declaratii fara un temei legal. Nu vreau sa fiu trans la raspundere nici pe parte de discriminare, hartuire, egalitate de sanse sau altele asemenea si nici nu vad de ce ar trebui angajatul sa faca o asemenea declaratie .

Multumesc
Buna ziua,

Are dreptul angajatorul sa solicite de la angajat o declaratie pe propria raspundere daca aceasta nu este reglementata nici intern nici legal?
Buna ziua,

Ma lovesc din nou de o speta neintalnita pana acum. Serviciul extern imi solicita pe motiv de completare a declaratiei 112, sa solicit noilor angajati o declaratie in care ei sa declare sub semnatura urmatoarele:
-daca beneficiaza de somaj
-la ce firma are functia de baza
-daca este sau nu pensionar
-daca este sau nu casatorit
-daca are persoane in intretinere
-de ce casa de sanatate apartine medicul de familie.
-sa declare daca are sau nu boli cronice

Intrebarea este : este legala aceasta declaratie? Am voie ca angajator sa fac acest lucru?
Declaratia persoanelor in intretinere ok e egala e ceva separat, daca e sau nu casatorit de ce? ok imi arata certificatul de casatorie daca e necesar sa il solicit (nume altul decat cel de pe certificatul de nastere dar altfel de ce?), Ca are functia de baza ok solicit o informare dar nu cred ca e corect sa pun sa imi spuna si unde.

Va rog sa imi spuneti daca o astfel de declaratie am eu voie ca angajator sa solicit.
Multumesc
Va multumesc pentru confirmare. Asa am gansit si eu insa un serviciu extern ma tot contrazice si nu intelege de ce e asa...ca in Codul muncii e expresia .....pana la 2 ani.....din punctul lor de vedere e e pana la 16 nu si 16.....
16 este prima zi de munca?
Suspendare CIM pentru CCC

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca gandesc corect:

Tatal beneficiaza de luna tatalui (intra in categoria celor cu 1 luna) . I se suspenda contractul pentru aceasta luna. Copilul face 2 ani pe 16.03.2024. Nelamurirea mea este: In decizia care o intocmesc scriu ca incetarea suspendarii se face cu data de 17.03.2024 adica este prima zi de munca a lui? sau scriu incetarea se face cu 15.03.2024 ? Cum interpretati legea cand spune ,, concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani ”? Include suspendarea cim si data cand copilul face 2 ani?
Multumesc
Faceti si o hartie in acest sens. Ca la data .....ati constata eroarea in cazul in care la ITM va aparea ceva, sa aveti justificare,. Cel putin mie mi-au cerut aceasta hartie de constatare a erorii
Buna ziua,

Am o speta si nu stiu exact cum sa o gandesc
Am un angajat din 01.07.2023.
In luna 16.03.2022 sotia lui a nascut.
El acum vrea sa intre in luna tatalui.
Imi este clar, adeverinta pentru indemnizatie el o va lua de la fostul angajator.
Ce nu imi este clar. Fara sa stiu daca a avut sau nu venituri impozabile in anul in care a nascut sotia, eu nu pot suspenda contractul pentru luna tatalui? Trebuie sa aflu mai intai daca se incadreaza in abtinerea indemnizatiei ca apoi sa ii suspend contractul?

Multumesc
Răspuns la discuția Revisal - serviciu extern
Multumesc de raspuns. Si puteti sa imi spuneti cine e raspunzator in fata ITM in cazul in care nu sunt inregistrate corect datele? Serviciul extern (daca este contractat) sau angajatorul?
Revisal - serviciu extern

Buna ziua,
Daca o societate doreste sa externalizeze revisalul catre o firma externa pentru a se ocupa de acesta, in afara de a informa ITM ce trebuie sa mai faca?
1.Trebuie sa ia user si parola noua sau poate folosi aceleasi date?
2.Baza de date se va muta la firma externa?
3.daca se doreste user si parola noua ce trebuie sa faca firma?
Va multumesc