avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate cerveza123

Activitate cerveza123

Buna seara! In data de 24.06.2020, a fost adoptat in Parlamentul Romaniei Proiectul de lege pentru completarea art. 5 din Decretul-lEGE nr. 118/1990.
Intrebare: Bunicii, cei din partea mamei, impreuna cu mama, au fost deportati in Baragan. Mama, care este in viata, beneficiaza de indemnizatie de deportat cf Decret Lege 118/1990. Eu sunt nascuta in 1973, in Baragan. Conform acestui proiect de lege as beneficia de 50% din valoarea indemnizatiei pe care o are mama la ora actuala sau numai in cazul in care mama nu ar mai fi in viata? Va multumesc!
Discuție Decret lege 118
De curand s-a modificat Decret lege 118, iar mama mea, care este fost deportat politic, va avea indemnizatia lunara marita de la 400 lei la 700 lei pentru fiecare an de deport. Eu, ca fiica, voi avea dreptul la indemnizatie lunara in cuantum cu valoarea salariului minim brut pe tara, conform acestei modificari de lege? Daca da, ce acte imi sunt necesare si unde se depun. Multumesc!
Discuție detasare
Daca angajez astazi o persoana (sistemul privat) dupa cat timp am dreptul sa o detasez (sistem public)?
Am inmatriculat si eu o masina adusa din Germania, iar cei de la RAR m-au tinut vreo jumatate de ora ca nu vedeau unde este trecuta seria motorului. Au considerat ca este piesa de schimb si am trecut verificarea.
Unei societati comerciale de tip SRL i s-a schimbat sediul social si denumirea. In acest caz ce declaratii se depun la ANAF?
Răspuns la discuția Chitantier cu file lipsa
Si catre contabilitate fac un proces verbal prin care le aduc la cunostinta ca sunt file lipsa? Altfel la un control cum se justifica acest carnet numerotat de la 1-46? Normal este de la 1-50. Nu vreau sa fiu raspunzatoare de filele lipsa, nefiind vina mea.
Am cumparat un carnet de chitantier si cand l-am completat cu serie si numar, la final, am constatat ca lipsesc 3 file. (numerotarea trebuia sa fie de la 1-50, dar s-a terminat la 46). Cred ca a fost o eroare de tiparire. In acest caz ce trebuie facut (proces verbal....catre cine?). Urmatorul carnet care va avea aceeasi serie se va incepe cu numarul 47?
Corect cum ati spus dvs. Clientul respectiv a dat toate datele fictive (den. Firma, cui, nr. reg. com). Cum procedam in acest caz. Nici nu se poate anula deoarece fila alba e la clientul binevoitor.

Béla Varga a scris:

Atunci cand factura a ajuns deja la client, se emite o factura storno cu datele gresite, si se reemite factura cu datele bune. Ambele facturi se trimit la client.

O colega ne-a adus la contabilitate o factura si am constatat ca pe aceasta factura, atunci cand s-a completat, beneficiarul a dat datele gresite (CUI, nr. reg. com,, denumire firma). Cum inregistram aceasta factura?
Nu s-a notat promisiunea la cartea funciara.