avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate SorinIo

Activitate SorinIo

Răspuns la discuția Prezentare concediu medical
Azi am constatat ca certificstul de concediu medical este incomplet.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu opinii privind urmatoarea speta.
Pe data de 03.05.2018 la ora 08.00 (ora de incepere a programului) i se prezinta unui salariat, angajat de 1 zi, notificarea de desfacere a contractului de munca conform art.31 alin.3 prin care i se comunica incetarea contractului de munca incepand cu data de 03.05.2018. Bineinteles ca nu vrea sa o semneze, deci i s-a trimis prin posta cu confirmare de primire.
Tot in data de 03.05.2018 i se desface contractul de munca si se inregistreaza in revisal. Si aceasta decizie a fost trimisa cu confirmare de primire.
Pe data de 04.05.2018 fostul salariat se prezinta la firma cu un concediu medical avand incepere din data de 02.05.2018.
Cum ar trebui sa procedeze angajatoul in aceasta situatie?
Multumesc pentreu raspuns!
Din cate inteleg ar trebui sa fac cate o evaluare de riscuri si un plan de prevenire pentru fiecare santier?
La fel si tematicile de instruire cu programul de instruire?
Practic, toate. Unele riscuri din evaluare nu sunt pe gustul sau. Vrea sa modific evaluarea.
Tematicile de instruire, desi contin toate elementele din nome, nu sunt bune. Vrea sa modific tematicile de instruire.
Motiveaza ca el trebuie sa coordoneze toata activitatea SSM din santier, deci are raspundere si pentru actele mele .
Culmea este ca de planul propriu nu mi-a zis nimic,
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare.
Un COORDONATOR DE SECURITATE PE SANTIERE ce atributii are in legatura cu un subantreprenor pe un santier. Mai exact ce documente are voie sa solicite acestuia. Coordonatorul este numit de antreprenor.
Am o lucrare pe un santier ca subantreprenor si coordonatorul de acolo imi cere toate documentele mele pe linie de SSM si imi impune sa modific o parte dintre ele.
Eu stiam ca in afara de Planul Propriu nu trebuie sa-mi ceara nimic.
Răspuns la discuția Raspuns obiectiuni expertiza
Domnule Ioan Ciobanu si domnule POPA GHEORGHE, va multumesc mult
Buna ziua.
Indraznesc sa mai apelz la ajutorul dvs cu un sfat.
Pe data de 10.11.2017 este programata sedinta in care eu trebuie sa raspund in scris la obiectiunile partilor incuvintate de instanta.
Ma confrunt cu urmatoarea problema. O parte a depus obiectiunile in care practic nu contesta nimic din expertiza mea ci doar contesta opinia expertilor consilieri (sunt 2) ai partii adverse. Iar o parte inca nu a depus obiectiunile la registratura.
Stiu ca deja ar fi trebuit sa depun raspunsul dar am zis sa mai astept, poate depune si cealalta parte obiectiunile.
Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea a 2 aspecte:
1. Cum ar trebuii sa sune raspunsul la obiectiunile partii care practic contesta doar opiniile expertilor consilieri? Ar trebuii ceva de genul : "Obiectiunea nu este cu privire la raspunsul meu"
2. Sa depun raspunsurile la obiectiuni fara obiectiunile celelaltei parti sau sa solicit amanare pentru a depune si cealalta parte obiectiunile?
Multumesc!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Intr-o cauza penala ajunsa in instanta, un expert este numit pentru efectuarea unei expertize contabile.
Obiectivele presupun analiza tuturor documentelor justificative din contabilitatea unei firme pentru 4 ani. E vorba de vreo 2000-3000 de documente.
Firma este radiata. Iar la fostul sediu al acesteia locuiesc "niste oameni de bine".
La convocarea partilor am solicitat prezentare tuturor documentelor necesare in original.

1. Daca acestia ma invita la sediu pentru studiu, am obligatia sa ma duc acolo?
2. Daca vin cu originalele trebuie sa ii pun sa semneze pentru conform cu originalul?
3. Cum ma sfatuiti sa procedez in asa fel incat sa-mi duc la bun sfarsit misiunea fara sa "chinui" foarte mult inculpatul si eventual sa scap teafar din aceasta misiune?
Multumesc pentru raspuns si urare.
Dosarul este in instanta. Instanta m-a numit. Aveti dreptate, e prima expertiza.