avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaboboc

Activitate ioanaboboc

Incompatibilitate, conflict de interese in cazul Administratorului public (pers.contractual intr-o institutie publica) si detinerea functiei de administrator la un SRL . Poate acesta sa detina functia de administrator la un SRL, sau asociat?
Multumesc.
Cum se procedeaza la Incetare CIM avand in vedere art.61,litera c), si art.64 din Codul Muncii .
La controlul anual de medicina muncii, un angajat a primit recomandarea de apt conditionat -de a evita efort fizic si modificari de temperatura.
In fisa postului atributiile lui sunt exact de efort fizic.
Un alt post de munca fara efort fizic nu este in unitate.
Cum trebuie procedat in acest caz, care sunt pasii exacti?
Un Angajat a fost declarat pozitiv cu COVID 19 (nu a avut contact cu ceilalti angajati) si a primit doar o scrisoare medicala si o decizie- in care este mentionat doar perioada ce trebuie sa stea la domiciliu. Intrebarea mea este:
1. ii va acorda cineva concediu medical? daca da cine ete indreptatit sa faca lucrul asta
2. daca nu se va acorda cum va fi trecut el in pontaj?doar oe baza deciziei?
Asa este nu se pot inregistra in Revisal, dar cum ce ii fac contractului- il suspend pe o perioada conf, carui art.? Multumesc
Va rog sa ma ajutati: un personal contractual va ocupa o functie de conducere functionar public temporar, cum voi modifica contractul in REVISAl?
Multumesc
MULTUMESC.
Buna ziua, Am preluat decurand programul Revisal, si nu stiu cum sa procedez.
1)Un angajat vechi- personal contractual- al institutiei (din 2003) nu este introdus in program. Intrebarea mea este: la nr. contractului si data cand isi produce efecte ce scriu?- data din 2003 ??? mentionez ca in cartea de munca sunt trecute toate detaliile pana in 2011.
2) Functionarii publici se trec si ei in Revisal?
Buna ziua, tatal meu a dobandit un teren in baza L341/2004 in anul 2003. nu a declarat catre autoritatile publice acest teren, poate si din necunostinta de cauza dar si din motiv ca acest teren a fost pus la dispozitie de catre autoritate s-a gandit ca va trece automat in rol.
Pana in anul 2016 din partea autoritatii nu ne-a venit nici o instiintare de plata sau o decizie de impunere.
In anul 2016 s-au sesizat autoritatile si parintii mei au platit o amenda de nedeclarare a terenului, si apoi a venit o decizie de impunere cu sume datorate din 2003 si pana in momentul acela.
Am depus catre primarie contestatie in baza art 110 din L 207/2015.
Dar raspunsul a fost acelasi, apoi a venit un titlu executoriu , dupa care am depus o alta contestatie si raspunsul a fost acelasi cu acceasi suma.
Am actionat in instanta autoritatea ca a fost facut un calcul din punctul nostru de vedere gresit. Adica trebuia sa faca o impunere pe ultimii 5 ani (referinta fiind anul 2017).
Am pierdut in instanta(inca nu am primit motivarea).
Dorim sa facem recurs ,
Credeti ca am avea castig de cauza??sau ce ar trebui invocat in recurs?