avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate grigorehirzoiu

Activitate grigorehirzoiu

Bună ziua! Am achitat 4187 de lei taxa de poluare pe 15.12.2010. La 20.10.2011 mi-a fost admisa cererea de restituire a sumei cu dobanda aferenta. La 02.02.2012 mi-a fost menținută doar suma de 4187 dar fara dobanda, de către instanta de recurs. Am încasat deci 4187 de lei in 2012.
Am solicitat instantei in 2017, sa dispuna restituirea dobanzii pe perioada 2010-2012, dar mi-a respins cererea si a admis exceptia Inadmisibilitatii. Parata a invocat exceptia lucrului judecat doar.
Mai este ceva de facut?
Răspuns la discuția Noua taxa de mediu
Doar in cazul furtului mai poate fi radiata de la impozit. Adica declarata ca disparuta, politia da o adeverinta si cu aia se scade de la impozit. Nu e un sfat , este doar ce scrie in Codul fiscal.
Răspuns la discuția taxa de poluare
Nu conteaza ca are omul talon pe numele lui!
Răspuns la discuția taxa de poluare
Cereti o copie de la actualul proprietar. Sau, depuneti fara certificat, vi se respingeti, faceti contestatie, vi se respinge, faceti proces, il castigati, depuneti din nou in baza OUG. 52/2017 cu hotarare judecatoreasca si gata.
Răspuns la discuția Noua taxa de mediu
Pai stai asa, ca deocamdata sunt vorbe. DACA vor putea face un recensamant al tuturor auto din Romania, (Sector 1 Bucuresti, Contzesti), si acele autovehicule sa fie etichetate, calculate si impozitate individual. Avand in vedere volumul de munca si eficienta administratiilor locale, probabil in 2020 va fi gata un asemenea sistem complet. Nu are sens discutia deocamdata. In schimb, legat de cazul cu Dacia dvs., daca vor gasi Cartea de Identitate a Vehicului, unde scrie ca este Non-Euro, si in lege scrie ca la Non-euro impozitul devine 1000 lei pe an, da, va fi cerut un impozit de 1050 de lei. Dar retineti, ca sa fiti impozitate, cineva trebuie sa va caute Cartea masinii. Si mai sunt vreo 7 milioane de masini.
Răspuns la discuția Legea 29/2018 tva retroactiv
Conform art.5 din Legea 29/2018, -
Persoanele care au efectuat plata obligațiilor fiscale pentru care prezenta lege prevede anularea acestora au dreptul la restituirea sumelor achitate.
Deci este oarecum similară cu legea 52/2017 de restituire a taxelor auto.
Adica daca am platit o taxa de poluare in septembrie 2010, astazi pierd procesul pe motiv de prescriptie?
Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
La DITL in cel mai bun caz se afla o copie a cartii de identitate a vehicului, dar nu si certificatul de inmatriculare. Singura optiune ramane instanta de judecata.
Bună ziua!
În 52/2017 se specifică în mod eronat faptul că, în cazul unei restituiri de taxă plătită în anul 2007, dobânda va fi de 0,02% pe zi de la data plății până la data restituirii. Ori în mod evident este greșită această abordare întrucât dobânda diferă de câteva ori în perioada 2007-2017. Este doar o abordare intenționat eronată astfel încât statul să își diminueze dobânda de la 0,06% pe zi în perioada 2007-2010 la 0,02%?
Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Depui cererea fara sa ai documentele, vei primi o decizie de respingere pe care o ataci in instanta si soliciti restituirea sumei.