avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate anafanaf

Activitate anafanaf

Răspuns la discuția Succesiune certificat actionar
Cred ca nu ati inteles bine situatia. Am prezentat cerificatul de actionar la notar, dar acesta a cerut extras de la depozitarul central care nu detine informatii despre Registrul actionarilor Dacia, , iar uzina Dacia are registrul de actionari separat.
Intrebarea era : in sarcina cui cade obligatia legala de a sti unde sa ceara ceara extrasul pentru certificatele de actionar?
Succesorul sau notarul trebuie sa stie unde sa ceara extrasul de cont?
Multumesc!
Buna ziua,
Am facut o succesiune. Am prezentat si certificatul de actionar al decedatului, dar notarul a cerut extras de la depizitarul central. Actiunile sunt la uzina Dacia care detine registrul de actionari separat.
Intrebare: este eroare de la notar? Pentru completare certificat mostenitor in acest caz trebuie sa platesc alte taxe? Legal cine trebuie sa stie unde cere extras privind certificatul de actionar? Multumesc!
Buna ziua,
Pot sa fac o fotografie functionarului care nu poarta masca de la registratura unei institutii publice? Mentionez ca nu exista nici panou de protectie, nici ventilatie. As vrea sa fac reclamatie dar sa atasez si dovada.
Multumesc!
Buna ziua,
Pot sa fac o fotografie functionarului care nu poarta masca de la registratura unei institutii publice? Mentionez ca nu exista nici panou de protectie, nici ventilatie. As vrea sa fac reclamatie dar sa atasez si dovada.
Multumesc!
Buna ziua,
Angajatorul are obligatia de a inmana lunar fluturas de salariu sau un alt document inlocuitor angajatului conform legii? Mentionez ca plata salariului se face prin virament bancar.
Buna seara.
In ce conditii anagajatorul poate acorda o suma de bani ca ajutor de deces al aunui memebru al familiei?
Exista o limita a sumei acordata?
Se inregistreaza in D112 si statul de plata si se impoziteaza?
Multumesc!
Buna ziua,
Pfa-urile in sistem real, vor primi decizii regularizare a sumelor de plata la contributii si impozit dupa depunerea declaratiei unice pe anul 2019?
Cam asa reiese din formularul afisat in dezbatere publica.
Multumesc!
Firma cu domenii de activitate mixte printre care si CAEN-uri din constructii.
Veniturile obtinute din activitatea de constructii nu este un venit majoritar si reprezinta un procent mic 10-20% pe an.
In conditiile date firma trebuie sa acorde tuturor salariatilor salariu min de 3000 lei brut, doar pentru ca are aceste CAEN-uri active?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema.
Un angajat in armata la ce instituie trebuie sa depuna dosarul pentru obtinerea certificatului de handicap. Are deja decizie de diminuare a capacitatii de munca.
Multumesc!
Buna ziua,
Firma(SRL)/ PFA cu activitate de prestari servicii cu cifra de afaceri in 2017 mai mare de 50.000 euro (pt PFA - incasari), conform legii, trebuie sa achizitioneze POS si sa accepte plata cu cardul, chiar daca platile primite sunt prin virament bancar?
Multumesc!